Bp Pindel: Nie dajmy sobie odebrać tego święta!

Alina Świeży-Sobel

dodane 02.11.2015 14:15

Na Eucharystii wokół odrestaurowanej kaplicy grobowej na andrychowskim cmentarzu 1 listopada zgromadziły się tłumy wiernych.

Biskup Roman Pindel 1 listopada przewodniczył na cmentarzu w Andrychowie Eucharystii ku czci Wszystkich Świętych.

Z tej nekropolii korzystają w tej chwili wierni obu parafii andrychowskich oraz z Sułkowic-Łęgu. Proboszczowie tych wspólnot: ks. prał. Stanisław Czernik, ks. kan. Jan Figura oraz ks. kan. Stanisław Skrzypiec wraz z wikariuszami koncelebrowali Eucharystię na cmentarzu.

Podczas liturgii bp Pindel poświęcił też odrestaurowaną kaplicę grobową oraz krypty w jej podziemiach. Andrychowianie 1 i 2 listopada mogli odwiedzając groby swoich bliskich zajrzeć też do otwartych w tym czasie podziemi kaplicy.

Jak przypomniał ks. prał. Czernik, ten cmentarz powstał w połowie 19. stulecia, dokładnie w 1857 r. W 1884 r. stanęła na nim kaplica grobowa, którą wybudował Józef Koświtzky, przedsiębiorca przybyły z Węgier. Tu pochowani zostali członkowie jego najbliższej rodziny, a także autor projektu kaplicy. Z darowizn rodziny Koświtzkich cmentarz został też poszerzony o nowe powierzchnie.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli w procesji przez cmentarz, modląc się m.in. przy mogile, w której spoczywają kapłani, a wśród nich ks. Jan Zachara, katecheta w andrychowskim liceum. Jego uczniem był także bp Roman Pindel, który tuż po biskupiej nominacji z wdzięcznością wspominał jego zasługi dla narodzin swego kapłańskiego powołania.

  Wierni zgromadzili sie wokół odrestaurowanej kaplicy grobowej Koświtzkich
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Dziś przeżywamy uroczystość tych świętych i błogosławionych, których znamy z imienia, ale też i wszystkich tych, których nigdy nie wyniesiono do chwały ołtarzy. Czcimy dziś tych, których odprowadziliśmy na cmentarz ze słowami: "Jeżeli ktoś ma być w niebie, to na pewno on..." - mówił bp Pindel i apelował: - Nie dajmy sobie odebrać tego święta - i nie pozwólmy go nazywać dniem zmarłych. To święto Wszystkich Świętych: którzy są w niebie i do których chcemy dołączyć...

Jak zaznaczył w homilii, że świętość zdobywa każdy, kto żyje według Chrystusowych ośmiu błogosławieństw, stara się je realizować w swoim życiu. Niektórym udaje się to w odniesieniu do wszystkich ośmiu błogosławieństw, innym - tylko w odniesieniu do niektórych. Każde staranie jednak jest ta drogą, która przybliża człowieka do świętości.

  - Wokół nas żyje wielu świętych. Jan Paweł II, który tylu ludzi wyniósł na ołtarze, uświadamiał, że to wcale nie jest rzadkość: być świętym - mówił bp Pindel i zachęcał, by kierować się zwłaszcza słowami: "Błogosławieni miłosierni...".

- To błogosławieństwo daje nam nadzieję, że także otrzymamy miłosierdzie od Boga i zostaniemy dołączeni do świętych - dodawał bp Pindel.

«« | « | 1 | » | »»

Serwis specjalny

, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość
    przewiń w dół