• facebook
 • rss
 • Jest zakątek

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 22.07.2015 12:52

  Byłem w Rychwałdzie pół roku przed urodzeniem.

  Rodzice powiedzieli mi o tym niedawno. Po pół wieku zdarza się, że wspomnienia pożółkną nieco, pomną się, pomarszczą. Trzeba stosownej chwili, żeby znów ożyły.

  Koronacja w Rychwałdzie odbyła się w strugach ulewnego deszczu. Moi rodzice mieli wówczas - w połowie lat 60. - tylko motocykl. Więc podróż z rodzinnego Oświęcimia do Rychwałdu w deszczu nie zapowiadała się ciekawie. Rodzice byli ledwie kilka miesięcy po ślubie. Mama w ciąży. Więc do Rychwałdu pojechali dopiero, kiedy niebo się przetarło, deszcz ustał, a zza chmur wyszło słońce, czyli nazajutrz po koronacji. Modlili się tam za swoje małżeństwo i moje szczęśliwe narodzenie. Myślę, że to była dobra i skuteczna modlitwa. Pół roku później w miarę zdrowo i raczej cało przyszedłem na świat.

  Mam więc powody - nieskromnie mniemam - by żywić wyjątkowy sentyment do tego skrawka Żywiecczyzny, w którym nad kościołem zbrojnym dwiema wieżami otwiera się niebo, a z obrazu, jak z okna, wychyla się ku pątnikom Matka Boska i pokazuje, jak piękne Dziecko daje światu.

  Byłem w Rychwałdzie znów po pięćdziesięciu latach. Nacieszyłem oko widokiem długopalcej, jak Jutrzenka, Madonny. Tylu ludzi uzbierało się z całej okolicy. Tyle śpiewów i muzyki, barwnych strojów góralskich, krakowskich i sam nie wiem jakich jeszcze. Modlitwa taka żarliwa. Liturgia zwykła, prosta i przez to porywająca. Postarali się gospodarze: mieszkańcy i franciszkanie. Nawet politycy mi specjalnie nie przeszkadzali, że są. Jest zakątek na tej ziemi. Dobrze mieć takie miejsce w życiu, do którego się wraca, żeby na nowo się narodzić.

  Warto przeczytać także:

  "Rychwał świętował wdzięczność"
  "Oddali hołd. MB Rychwałdzkiej"
  "W głowę zachodziła - Pan Bóg Ją pocieszył"

  oraz obejrzeć zdjęcia: Galeria 1., Galeria 2. i Galeria 3.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • grzesiowa
   14.01.2011 18:24
   Dziękuję za ten artykuł. Czasem nie zdaję sobie sprawy ile wysiłku i trudu trzeba wlożyc w pracę na misji. Życzę błogosławieństwa Bożego, dużo sił ,zdrowia.Pozdrawiam z Polski
  • parafianka BŁ.KAROLINY
   03.07.2011 19:30
   Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam artykuł i obejrzałam Galerię.Jestem wdzięczna za możliwość poznawania tak TRUDNEJ I NIEOCE-
   NIONEJ MISJI jakiej doświadcza znany mi PRZE-
   SYMPATYCZNY ksiądz ZENON.Życzę na każdy czas
   błogosławieństwa Bożego i OBFITYCH ŁASK...
   SZCZĘŚĆ BOŻE:))
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   przewiń w dół