• facebook
 • rss
 • Caritas w trosce o bezpieczną jazdę

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 22.07.2015 12:25

  Urządzenie warte ponad tysiąc złotych przekazano funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców.

  Tester jest niewielkim urządzeniem, przypominającym kształtem i wielkością ręczną latarkę. Badany kierowca dmucha, a urządzenie w ciągu kilku sekund odpowiednim sygnałem świetlnym i dźwiękowym informuje, czy w wydychanym przezeń powietrzu jest alkohol.

  Tester nie określa ilości alkoholu, a więc nie wskazuje liczby „promili”, jedynie daje sygnał, czy kierowca jest trzeźwy.

  Jeśli urządzenie wskaże zawartość alkoholu, trzeba użyć kolejnego urządzenia - alkomatu - lub poddać kierującego badaniom krwi, by określić stężenie alkoholu w jego organizmie.

  Tester ułatwia i bardzo usprawnia kontrole policyjne. - Jednak tego rodzaju urządzeń jest wciąż za mało - mówi ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. - Dlatego postanowiliśmy wspomóc policjantów z drogówki w działaniach służących podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników dróg.

  Wraz z bielskimi policjantami Caritas Diecezjalna zorganizowała wspólne świętowanie kierowców. Rozpoczęła je w sobotę 25 lipca w samo południe Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej Jej uwieńczeniem był obrzęd poświęcenia pojazdów.

  - Kierowcy otrzymali obrazek św. Krzysztofa oraz nalepkę w kształcie kierownicy z logo Caritas, co oznacza korzystanie z dróg w duchu miłości bliźniego - tłumaczy ks. Robert Kasprowski.

  Na terenie pobliskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zorganizowano z tej okazji cały szereg atrakcji dla kierowców i ich rodzin. Odwiedzający bielski WORD mogli usiąść w symulatorze zderzeń i dachowania oraz założyć alkogogle, symulujące zaburzenia postrzegania otoczenia przez osobę pod wpływem alkoholu. Kierowcy mogli sprawdzić swoje umiejętności w specjalnych testach oraz podczas jazdy na trolejach, czyli samochodem, w którym zamiast tylnych kół zainstalowano rolki, udające poślizg. Najmłodsi mieli do pokonania rowerowy tor przeszkód. Popis swoich umiejętności dali także strażacy i ratownicy medyczni.

  Imprezie, której organizatorami byli: Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej i Wydział Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej, patronowali: bp Roman Pindel i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół