• facebook
 • rss
 • Szkaplerz: znak ojcowskiej troski

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 17.07.2015 11:34

  - Bóg jest Tatusiem kochającym, bliskim, pragnącym naszego dobra! - usłyszeli uczestnicy karmelitańskiego odpustu w Oświęcimiu.

  − Szkaplerz jest znakiem Bożego zatroskania o nasze zbawienie − powiedział bp Roman Pindel, który przewodniczył świątecznej modlitwie.

  − To znak Jego łaskawości dla nas, dowód na to, że Bóg jest Tatusiem bliskim, kochającym, pragnącym naszego dobra! − dodał.

  Członkowie bractw szkaplerznych i wierni zainteresowani duchowością karmelitańską uczestniczyli w uroczystościach odpustowych w kościele klasztornym sióstr karmelitanek bosych w Oświęcimiu.

  Tegoroczne uroczystości odpustowe u oświęcimskich karmelitanek zbiegły się z obchodami pięćsetlecia urodzin św. Teresy Wielkiej.

  Wzięła w nich udział wyjątkowo liczna rzesza pielgrzymów z Oświęcimia i sąsiednich miejscowości, także z parafii archidiecezji krakowskiej i katowickiej. W liturgii uczestniczyła też schola salezjańskich prenowicjuszy, którzy przed rozpoczęciem nowicjatu w Oświęcimiu - kolebce polskich salezjanów - poznają ducha św. Jana Bosko.

  Pielgrzymi uczestniczyli w odpustowej Mszy św. wypełniając klasztorny kościół. Siostry pozostały w swoim chórze - specjalnie dla nich wydzielonej przestrzeni za ołtarzem i tabernakulum, oddzielonej od reszty kościoła kratą. 

  Po Mszy św. ponad 20 wiernych przyjęło szkaplerz   Po Mszy św. ponad 20 wiernych przyjęło szkaplerz ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Szkaplerz - dwa skrawki materiału, połączone tasiemką, które nosi się tak, iż jeden z nich spoczywa na sercu a rugi na plecach - jest szatą Maryi, znakiem pokuty, nawrócenia, poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowania Jej cnót.

  Zakon karmelitański od wieków jest apostołem tej pobożnej praktyki. Choć poświęcenia szkaplerza może dokonać każdy kapłan. Podczas uroczystości przyjęcia szkaplerza wierni muszą być w stanie łaski uświęcającej. Powinni też przyjąć określoną praktykę modlitewną, dołączoną do znaku szkaplerza. W trakcie przyjęcia nie ubiera się go samodzielnie, ale - podobnie jak habit zakonny - przyjmuje z rąk kapłana.

  Oświęcimskie uroczystości uwieńczył akt przyjęcia szkaplerza. Prowadzili go przybyli na uroczystość karmelici. Oni też poprzez triduum modlitwy i Słowa Bożego przygotowali wiernych do przyjęcia znaku Pokory Maryi, która jest wzorem pokory Kościoła.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół