• facebook
 • rss
 • Dzień Malucha w Hałcnowie

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 10.07.2015 10:20

  Setki dzieci - także jeszcze nienarodzonych - przyjęły błogosławieństwo.

  W pierwszą niedzielę lipca przekazał je przybyłym do sanktuarium bp Roman Pindel. W tym dniu oraz 2 lipca w Hałcnowie obchodzony jest tradycyjny odpust ku czci Nawiedzenia NMP.
  Tradycja jest tak mocno zakorzeniona w lokalnej społeczności, że choć pod koniec lat 60. obchody święta Nawiedzenia Maryi przeniesiono z 2 lipca na ostatni dzień maja, to właśnie na początku lipca do stóp bolesnej Piety wciąż przybywają setki pielgrzymów: rodzin z małymi dziećmi i matek, które oczekują rozwiązania.

  Hałcnowskie sanktuarium od początku swojego istnienia kojarzone jest z miejscem szczególnej łaski dla dzieci. W miejscowych kronikach odnotowano przypadki cudownych uzdrowień, na przykład z chorób nowotworowych czy schorzeń oczu.
  − Za przykładem Maryi i Elzbiety wypowiadamy dziękczynienie wobec Boga za wszystko, co jest związane z naszym domem, z macierzyństwem a zwłaszcza trudnym macierzyństwem − powiedział podczas hałcnowskich uroczystości bp Roman Pindel. Przypomniał również, że w ostatnim czasie pojawiają się nowe inicjatywy, związane z macierzyństwem: − Jest nowy typ rekolekcji dla matek z dziećmi - w Krakowie i Cieszynie - „Macierzanki”. To matki, które zostały w domu z powodu dzieci, potrafią dobrze wykorzystać internet, spotykają się, organizują rekolekcje, szukają księdza, miejsca na niezwykłe spotkanie więcej, niż dwóch kobiet, by razem dorastać do coraz większego uwielbienia Bogu.

  Laureaci nagrody parafialnej: Daniel Stanclik, Łukasz Szary, ks. Stanisław Lubaszka bp. Romanem Pindlem i proboszczem ks. Stanisławem Morawą.   Laureaci nagrody parafialnej: Daniel Stanclik, Łukasz Szary, ks. Stanisław Lubaszka bp. Romanem Pindlem i proboszczem ks. Stanisławem Morawą. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Po Mszy św. ordynariusz bielsko-żywiecki kładł ręce na dzieci. Wiele z nich trzymali na ręku rodzice. Do błogosławieństwa ustawiło się także kilkanaście wózków ze słodko śpiącymi maluchami. Tradycyjnie nie zabrakło kobiet w widocznej ciąży.

  Biskup ordynariusz wręczył także nagrody „Pro labore ad Dei Gloriam”, przyznawane przez hałcnowską parafię osobom szczególnie zasłużonym dla jej życia. W tym roku pamiątkowe statuetki - miniatury hałcnowskiej Piety - oraz dyplomy otrzymali: ks. Stanisław Lubaszka, Daniel Stanclik i Łukasz Szary. Pomysł wyróżniania osób zasłużonych dla parafii pojawił się w miejscowej Radzie Parafialnej w 2009 roku. Specjalna kapituła proponuje kandydatury i wybiera laureatów.

  Obok kościoła zaparkował ambulans stacji krwiodawstwa.   Obok kościoła zaparkował ambulans stacji krwiodawstwa. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Obchodom odpustowym w Hałcnowie towarzyszyła także akcja honorowego krwiodawstwa. Do mobilnego ambulansu, zaparkowanego tuż obok kościoła, zgłosiło się w tym dniu 31 krwiodawców, którzy oddali w sumie 14 litrów krwi. W Hałcnowie od czterech lat działa parafialny klub Honorowych Dawców Krwi.
  − Podczas organizowanych akcji poboru krwi i indywidualnych oddań, pomogliśmy zebrać dla szpitali ponad 404 litrów krwi − wylicza prezes klubu Marek Mielinik. Tylko w tym roku hałcnowski klub HDK zorganizował już trzykrotnie podobne zbiórki krwi, w ramach akcji „Moja krew - Ich Życie, Podaruj Krople Miłości”.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół