• facebook
 • rss
 • Odeszła Teresa Gołda-Sowicka

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 07.07.2015 08:03

  W ostatniej drodze śp. Teresie Gołdzie-Sowickiej towarzyszyli jej najbliżsi, przyjaciele i przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, a także członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którego współzałożycielką była zmarła.

  Z żalem i bólem, zaskoczeni jej nagłą śmiercią, bielscy artyści pożegnali znaną przedstawicielkę tego środowiska: śp. Teresę Gołdę-Sowicką.

  - Była związana z Galerią Środowisk Twórczych od początku jej funkcjonowania, gdzie też wielokrotnie prezentowała swoje prace. Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury. Współorganizowała Ogólnopolskie Spotkania Twórców w Kalwarii Zebrzydowskiej, działała w ramach Forum Kultura i Duchowość - wspomina Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych.

  - Była przykładem rzadkiego ju   Śp. Teresa Gołda-Sowicka
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  ż dziś  artystycznego podejścia i z ogromnym zaangażowaniem traktowały swoją twórczość, łącząc działalność artystyczną z refleksją nad tajemnicą ludzkiego życia - dodaje Czadankiewicz.

  Teresa Gołda-Sowicka urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku.

  Od 1993 roku uczestniczyła w wystawach sztuki środowiska bielskiego. Od 1993 roku była współorganizatorką i uczestniczką Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miała dwie wystawy indywidualne, uczestniczyła w ponad 40 wystawach zbiorowych.

  Była laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku została  nominowana do „Ikara 2007" - Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

  Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta   Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej
  za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko" i „Zmienność".

  Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (1999, 2001, 2007). Stale przedstawiała swoją twórczość w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego.

  Po raz ostatni prezentowała swoje prace na wystawie w Galerii Bielskiej BWA „Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej 1945-2015".

  Były to obrazy pt. „Jestem" (2005) i „Pierwsza lekcja filozofii" (2002).

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół