• facebook
 • rss
 • Mają synów na Sri Lance

  Urszula Rogólska

  dodane 18.06.2015 21:41

  - A mama wie, że ksiądz ma trojaczki? – o. Mariusz Michalik zerknął na ks. Stanisława Budziaka, proboszcza bielskiej parafii św. Józefa. Do swoich nowych dzieci, w czasie spotkania na Złotych Łanach, przyznało się kilkadziesiąt rodzin!

  Przyjechali z całego województwa śląskiego – najliczniej z archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. z Piasku, Pszczyny, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Mikołowa, Bielska-Białej, Węgierskiej Górki, Żabnicy, Szczyrku, Andrychowa, Godziszki, Łodygowic i wielu innych miejscowości. Wszyscy oni podjęli się duchowej adopcji kleryków z dwóch diecezji na Sri Lance – w zachodniej części wyspy, w Chilaw oraz na wschodzie – w Batticaloa. Finansują ich naukę i formację.

  Duchowi rodzice adopcyjni kleryków ze Sri Lanki spotkali się na Złotych Łanach, gdzie proboszczem jest ks. Stanisław Budziak, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Ksiądz proboszcz razem z parafią finansuje naukę trzech kleryków. Wśród dobroczyńców powołań na Sri Lance jest także ks. Józef Walusiak, proboszcz w Janowicach, który również gościł na Złotych Łanach. Ma pod swoją opieką jednego kleryka (jak adoptować kleryka - czytaj na str. 2 TUTAJ).

  Gościem specjalnym rodzin byli: biskup Joseph Ponniah, pasterz diecezji Batticaloa na wschodzie Sri Lanki, o. Mariusz Michalik z Misyjnego Towarzystwa św. Andrzeja Apostoła, który obecnie pełni obowiązki asystenta rektora do spraw organizacyjno-ekonomicznych w Niższym Seminarium Duchownym św. Pawła w Marawila na Sri Lance oraz dwaj lankijscy klerycy – Samil i Madu, którzy studiują we Włoszech, w Trieście.

    Każdy z rodziców adopcyjnych dostał upominek z rąk bp. Ponniaha
  Urszula Rogólska /Foto Gość
  Bp Ponniah bardzo chciał się spotkać z polskimi rodzinami, które finansują naukę 20 z 30 kleryków miejscowego seminarium. Na Złotych Łanach przewodniczył Mszy św., w czasie której wygłosił kazanie, tłumaczone przez o. Michalika, a na spotkaniu w domu katechetycznym każdej rodzinie podziękował osobiście, wręczając upominek – dekoracyjną makatkę wykonaną przez mieszkańców Sri Lanki.

  Po trzech kataklizmach

  Na Sri Lance katolicy stanowią 7 procent mieszkańców. Większość – 70 procent – to buddyści. Diecezja Batticaloa została utworzona 3 lipca 2012 roku. Tworzy ją 26 parafii, w którym mieszka 46 tys. katolików. Duszpasterzuje wśród nich 50 kapłanów. Katolicy stanowią 5 procent mieszkańców tej prowincji. Z diecezji obecnie 15 kleryków w krajowym wyższym seminarium w Kandy.

  – W ciągu minionych 30 lat tereny naszej diecezji dotknęły aż trzy kataklizmy – tajfun w 1979 roku, ponad 30-letnia wojna domowa i tragiczne w skutkach tsunami z 2004 roku, w którym zginęło 5 tys. diecezjan. Po zakończeniu wojny i utworzeniu diecezji organizujemy życie miejscowego Kościoła od podstaw – mówił bp Ponniah.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół