• facebook
 • rss
 • Podbeskidzie pomoże Nepalowi

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 06.05.2015 12:06

  Zbliża się dzień solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi. W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji bielsko-żywieckiej wierni będą się modlić w intencji ofiar niedawnego trzęsienia ziemi w Nepalu.

  Swoje współczucie okażą także ofiarami na pomoc dla tych, którzy przeżyli kataklizm, ale pozostają w wyjątkowo trudnych warunkach egzystencji. Z apelem w tej sprawie do proboszczów parafii Podbeskidzia zwrócił się ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel.
  - W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu, do którego dołączają się polscy biskupi i Caritas, proszę o modlitwę w intencji poszkodowanych oraz o zorganizowanie zbiórki do puszek w niedzielę 10 maja - czytamy w apelu księdza biskupa.

  Decyzja bp. Romana Pindla jest reakcją na list, jaki do pasterzy polskiego kościoła skierował Przewodniczący Konferencji Episkopat Polski abp Stanisław Gądecki. Pisze w nim, że Kościół Katolicki w Polsce pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami żywiołu. Potrzebna jest zarówno modlitwa, jak też wsparcie osób poszkodowanych, w tym szczególnie pomoc dla wszystkich cierpiących w szpitalach pozbawionych podstawowych środków medycznych. Abp Gądecki zaproponował modlitwę oraz przeprowadzenie zbiórki do puszek w kościołach w niedzielę 10 maja.

  Koordynacją kościelnych działań pomocowych Polski dla Nepalu zajmuje się Caritas. Instytucja przekazała już kwotę 30 tys. euro na pierwszą pomoc. Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie ogłosiła międzynarodową akcję pomocowo-ratowniczą, w której uczestniczą również polscy strażacy i ratownicy. Wyspecjalizowane zespoły interwencyjne znajdują się na miejscu tragedii, jednocześnie Caritas Nepal zasilona przez zespoły specjalistyczne i wolontariuszy z innych krajów udziela bezpośredniej pomocy.
  Trzęsienie ziemi w Nepalu w sobotę 25 kwietnia było najsilniejszym od 81 lat. Liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu w Nepalu sięga wielu tysięcy osób, tysiące osób zostało rannych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół