• facebook
 • rss
 • W Skoczowie: pojednanie po profanacji

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 03.05.2015 07:42

  W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła parafianie powitali Maryję. I zawierzyli Jej całą parafię, by potwierdzić swoją miłość do Matki Boga.

  Liczący sobie prawie 300 lat wizerunek Matki Bożej Skoczowskiej w maryjnym miesiącu maju wrócił na swoje dawne miejsce: do bocznego ołtarza w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kilka miesięcy trwała renowacja obrazu po profanacji dokonanej przez nieznanego sprawcę, który zaatakował obraz, usiłując przeciąć płótno w miejscu, gdzie namalowana jest twarz Matki Bożej.

  - Z bólem wspominamy dzień 11 października ubiegłego roku, kiedy to obraz ręką człowieka został sprofanowany. Dla tego człowieka prosimy dziś Pana Boga o dar miłosierdzia, o zrozumienie błędu i wkroczenie na drogę pokuty i nawrócenia, aby mógł doświadczyć wielkiej tajemnicy pojednania - mówił bp Piotr Greger, który przewodniczył uroczystemu powitaniu i odsłonięciu odnowionego obrazu.

  Jak podkreślał, na szczęście uszkodzenia dokonano tępym narzędziem, które spowodowało uszkodzenie brzegu i rozciągnięcie płótna, ale go nie naruszyło. - Fachowa i kompetentna ekspertyza dowiodła, że jest możliwość odtworzenia uszkodzonego fragmentu wizerunku bez uszczerbku dla autentyczności obrazu - zaznaczył  bp Greger.

  - Tę uroczystość powrotu Matki Bożej do naszego kościoła chcieliśmy potraktować nie tylko jako nasze przebłaganie za wyrządzone zło, ale połączyliśmy je z okazaniem naszej miłości do Maryi, dlatego był to zarazem akt uroczystego zawierzenia całej naszej parafii - tłumaczy proboszcz ks. kan. Antoni Dewor.

  Zawierzenia dokonali pod przewodnictwem biskupa Gregera podczas nabożeństwa majowego, a w niedzielę poprzedzającą tę uroczystość na wszystkich Mszach św. przypomniana została historia skoczowskiego obrazu. Namalowany w Ołomuńcu w 1737 r., do Skoczowa trafił w 1748 r. jako wotum mieszkańców, którzy chcieli wyrazić wdzięczność Maryi za ocalenie miasta podczas wojny pruskiej.

  Obecnie w każdy czwartek oraz w pierwsze soboty miesiąca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła sprawowane są nabożeństwa ku czci Matki Bożej Skoczowskie

  - Dziś na nowo stajesz się obecna w znaku swojego wizerunku w skoczowskim kościele. Wołamy dziś do Ciebie z głębi naszych serc: Matko, która zapraszasz do siebie tych, którzy Tobie ufają i oczekują Twojej pomocy. Przyjmij nasz hołd uwielbienia, który Ci składamy jako Matce naszego Pana - modlił się z parafianami bp Piotr Greger.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół