• facebook
 • rss
 • 25 lat ze św. Jozafatem Kuncewiczem

  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  dodane 03.05.2015 01:52

  Parafianie z Marklowic Górnych tworzą jedną z najmłodszych wspólnot w diecezji. Razem z proboszczem ks. kan. Stanisławem Wójcikiem i licznymi kapłanami uroczyście dziękowali Bogu za ćwierćwiecze swojej parafii.

  Jubileuszowej uroczystości dziękczynnej przewodniczył biskup Roman Pindel, który podczas tej liturgii udzielił sakramentu bierzmowania młodym parafianom i poświęcił także odnowion prezbiterium z wizerunkami św. Jozafata Kuncewicza i św. Jana Pawła II.

  Marklowice niespełna sto lat temu granica państwa podzieliła między Polskę i Czechy. Kościół pozostał po czeskiej stronie, szkoła po polskiej, a wierni z polskiej części miejscowości dołączyli do parafii w Zebrzydowicach. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zbudowali jednak nowy kościół i powstawała parafia.

  Kiedy bp Damian Zimoń poświęcał kościół w listopadzie 1988 r., trwały obchody tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej. Wtedy pojawiła się myśl, by patronem nowej wspólnoty został męczennik z Rusi: św. Jozafat Kuncewicz. I tak się też stało, kiedy w 1989 r. erygowana została parafia w Marklowicach Górnych. Należą do niej wierni z Marklowic i Zebrzydowic. Relikwie patrona dla swej rodzinnej parafii ofiarował ks. kan. Kazimierz Janiurek, proboszcz z Czechowic-Dziedzic.

    Nowe wizerunki świętych: Jana Pawła II i Jozafata Kuncewicza w prezbiterium świątyni
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Jak zaznaczył proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik, dziś kościół pod patronatem męczennika z odległej Rusi łączy wiernych, a sam patron zadomowił się tu już na dobre, choć tak daleko od swoich stron. O więziach z oddzielonymi granicą rodzinami i sąsiadami z czeskiej strony przypominała modlitwa, odmówiona podczas jubileuszowej Eucharystii po czesku, a także obecność ks. Tomasza Stachniaka z parafii w Petrovicach, do której kiedyś należały Marklowice.

  Podczas dziękczynnej Mszy św. bp Pindel poświęcił odnowione prezbiterium z dwoma nowymi wizerunkami, przedstawiającymi św. Jana Pawła II i patrona parafii - św. Jozafata Kuncewicza. Autorem obu obrazów jest ks. Zygfryd Kot z Krakowa.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół