• facebook
 • rss
 • Bóg daje więcej niż się spodziewamy

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 02.04.2015 20:37

  W Wielki Czwartek bp Roman Pindel przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej w katedrze przez biskupów Piotra Gregera i Tadeusza Rakoczego oraz kilkuset kapłanów z całej diecezji. Podczas tej liturgii poświęcił oleje krzyżma, chorych i katechumenów.

  W tej liturgii uczestniczyli biskupi, kapłani, klerycy, kandydaci do święceń, wierni, a wśród nich 98 młodych przedstawicieli wspólnoty liturgicznej służby ołtarza z 41 parafii diecezji bielsko-żywieckiej, którzy otrzymali poświęcone przez biskupa Pindla krzyże i zostali dopuszczeni do posługi jako animatorzy i ceremoniarze.

  W gronie kilkuset kapłanów zgromadzonych w katedrze byli też tegoroczni jubilaci, obchodzący 50-lecie święceń kapłańskich: ks. kan. Władysław Droździk, ks. inf. Władysław Fidelus i ks. prał. Franciszek Płonka, oraz prawie 20-osobowa grupa jubilatów, którzy mają za sobą 25 lat kapłaństwa.

  Wszyscy zgromadzeni w świątyni księża odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia, złożone w dniu przyjęcia święceń prezbiteratu.

  Podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma bp Roman poświęcił się oleje chorych, katechumenów i krzyżma.

  - W ten sposób biskup poświęca olej używany w całej diecezji przez cały rok do chrztu i bierzmowania, do namaszczenia chorych, do święceń kapłańskich i do namaszczeń kościołów. Można powiedzieć, że dziś wszystko się zaczyna, gdy idzie o sakramenty i uroczyste poświęcenia - mówił bp Pindel.

  Rozważając ewangeliczne czytania, zwrócił uwagę na scenę, w której Pan Jezus w synagodze sam, uprzedzając wyznaczenie przez kapłana, odczytał fragment proroctwa Izajasza, zapowiadający rok łaski. Jak wskazywał bp Pindel, to rok łaski, który trwa dłużej, aż do teraz, a zakończy się wraz z drugim przyjściem Pana Jezusa.

  - Wiara to jest pierws   W katedrze w Wielki Czwartek zgromadziło się kilkuset kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  za rzecz, do której wzywa nas dzisiejsza Ewangelia: wiara w to, że Bóg jest wierny i kiedykolwiek powie jakieś słowo, to ono na pewno się spełni albo będzie się spełniać w przyszłości. Jesteśmy też wezwani do wiary, że Bóg zapowiada coś, a spełnia z nadmiarem - więcej niż nam się wydaje, że obiecał. Obiecał Mesjasza, specjalnego człowieka posłanego od Boga, a posłał Syna Bożego. Można by mnożyć te wszystkie przekroczenia wobec ludzkich oczekiwań. Ewangelia mówi nam dzisiaj: "Odważ się uwierzyć, że Bóg jest bardziej wspaniałomyślny niż myślisz. Szukaj tego, jak bardzo wspaniałomyślny i wierny jest Bóg. Jednak najpierw uświadom sobie, jak wierzysz, czego oczekujesz od Boga, jaka jest miara twojej nadziei" - mówił bp Pindel.

  Jak przestrzegał, rodacy Jezusa w Nazarecie nie uwierzyli Mu i my dzisiaj musimy pamiętać, aby nie podchodzić do Bożego słowa z niedowierzaniem.

  Na zakończenie Eucharystii odczytany został dekret biskupa Pindla z 30 marca br., którym powołana została na 5-letnią kadencję nowa Rada Kapłańska Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Księża, którzy weszli w skład tego gremium, otrzymali z rąk ordynariusza swoje dekrety powołania.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół