• facebook
 • rss
 • Zmarła córka Zofii Kossak

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 05.03.2015 20:08

  Śp. Anna Bugnon-Rosset często odwiedzała rodzinne Górki Wielkie. Na stałe mieszkała w Szwajcarii.

  Dziś w Szwajcarii odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłej 27 lutego Anny Bugnon-Rosset, jedynej córki pisarki Zofii Kossak i Zygmunta Szatkowskiego.

  Anna Szatkowska dzieciństwo spędziła w Górkach Wielkich koło Skoczowa. Wiele obrazów z tego okresu zawiera jej książka „Był dom… Wspomnienia”.

  Podczas II wojny światowej przebywała z matką w Warszawie. Jako 16-letnia dziewczyna brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką w batalionie „Gustaw”.

  W 1945 r. wraz z Zofią Kossak wyjechała z Polski i pozostała już na stałe za granicą. Jednak całe życie była mocno związana z Górkami Wielkimi.

  W 1998 roku wraz z bratem Witoldem Szatkowskim oraz Gminą Brenna założyła Fundację im. Zofii Kossak, której celem była troska o spuściznę pisarki oraz zachowanie pozostałych w Górkach Wielkich zabudowań i ruin dawnego dworu Kossaków, zniszczonego pod koniec II wojny światowej.

  Wielką troską śp. Anny Bugnon-Rosset było upowszechnianie dorobku Zofii Kossak, a także ocalenie rodzinnych pamiątek, które dziś można oglądać w góreckim Muzeum Zofii Kossak.

  Sama nie miała łatwego życia. Jako matka czwórki małych dzieci została wdową, po nagłej śmierci męża. Zawsze starała się być osobą spokojną, pogodną i życzliwą dla innych. Tak również odeszła: w spokoju, otoczona przez najbliższych.

  - To była wspaniała osoba i będzie jej na pewno bardzo brakować - nie ma wątpliwości dr Joanna Jurgała-Jureczka, była kierownik góreckiego Muzeum i autorka opracowań poświęconych Zofii Kossak i rodzinie Kossaków.

  Śp. Anna Bugnon-Rosset 15 marca 2015 roku skończyłaby 87 lat.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół