• facebook
 • rss
 • Przyjęli księgę i kielich

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 02.03.2015 12:47

  Posługę lektora i akolity powierzył alumnom krakowskiego seminarium duchownego kard. Stanisław Dziwisz. Wśród nich są także młodzi mężczyźni, pochodzący z parafii diecezji bielsko-żywieckiej.

  Uroczystość odbyła się w w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas uroczystej Eucharystii alumni trzeciego roku studiów otrzymali księgę Pisma Świętego. Ich o rok starsi koledzy przyjęli z rąk metropolity krakowskiego kielich i hostię.

  Urząd lektora przyjmują na początku Wielkiego Postu klerycy trzeciego roku. Oznacza on powołanie do odczytywania lekcji z Pisma Świętego podczas liturgii. Nakłada też obowiązek dbałości o księgi liturgiczne.
  Urząd akolitatu jest w zasadzie równoznaczny z powołaniem do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Klerycy będą mogli jej udzielać wiernym. Mają się też troszczyć o naczynia używane do sprawowania liturgii.
  Zwracając się do przyjmujących urzędu lektoratu i akolitatu kleryków, kard. Stanisław Dziwisz wezwał ich, by głębiej poznawali słowo Boże i starali się o postawę, która potwierdza godność zaszczytu, jakiego dostąpili w drodze do kapłaństwa.

  Lektorat i akolitat - to kolejne etapy, wieńczące dotychczasowe studia i formację seminaryjną alumnów. W pierwszej połowie piątego roku studiów przyjmą admissio, czyli urząd „posłania” do głoszenia Dobrej Nowiny. Poprzedza on święcenia diakonatu, tradycyjnie odbywające się w uroczystość św. Stanisława, czyli 8 maja. Rok później diakoni przyjmują święcenia kapłańskie.

  Klerycy archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej studiują razem w Krakowie. Razem też uczestniczą w obrzędach obłóczyn (ubrania sutanny) oraz przyjęcia urzędu lektora i akolity. Dopiero do święceń diakonatu i prezbiteratu przystępują w katedrach diecezji, z których pochodzą i w których będę pełnić posługę pasterską, to jest w Krakowie i w Bielsku-Białej.

  Posługę lektoratu przyjęło czterech alumnów diecezji bielsko-żywieckiej:

  Jerzy Kajzar z Jaworzynki,
  Bartłomiej Kijas z Rychwałdu,
  Jakub Kuliński z Cięciny,
  Sławomir Pietraszko ze Słotwiny.

  Posługę akolitatu otrzymało 12 alumnów diecezji bielsko-żywieckiej:

  Krzysztof Adamski z Kóz,
  Kamil Białożyt z Kamesznicy,
  Tomasz Chamera z Międzybrodzia Żywieckiego,
  Kamil Jurek z Żywca,
  Wojciech Grzegorzek z Pietrzykowic,
  Michał Marek ze Szczyrku,
  Filip Magiera z Rzyk,
  Wojciech Lach z Głębowic,
  Tomasz Mikociak z Żywca,
  Michał Styła z Rzyk,
  Tymoteusz Szydło z Przecieszyna,
  Mateusz Tomaszek ze Świnnej.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół