• facebook
 • rss
 • Jak kroczyć Bożą ścieżką?

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 03.02.2015 10:41

  Na to pytanie szukają odpowiedzi przez całe życie, które spędzają we wspólnotach zakonnych, zgromadzeniach, instytutach świeckich lub podejmując indywidualną drogę życia konsekrowanego.

  W Święto Ofiarowania Pańskiego biskup Roman Pindel modlił się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z siostrami i kapłanami zakonnymi, osobami należącymi do instytutów świeckich oraz podejmującymi indywidualne formy życia konsekrowanego.

  Po adoracji Najświętszego Sakramentu, poświęceniu świec i procesji wokół kościoła rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Pindla, koncelebrowana przez kapłanów zakonnych pracujących w naszej diecezji. Podczas tej liturgii odbyło się także odnowienie przyrzeczeń zakonnych.

  Przywołując spostrzeżenia znanego włoskiego teologa Alessandro Vanettiego, który  pisał o wspólnotach chrześcijańskich i odnowie życia zakonnego zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, bp Pindel zaznaczył, że w życiu wspólnot nieraz wielką wagę przywiązuje się do bezwzględnego posłuszeństwa. Kiedy indziej bywa, że w centrum stawia się potrzeby, samorealizację osoby żyjącej w zakonie, a osoba taka angażuje się o tyle, o ile mieści się to w jej pragnieniach.

  - Trzeci typ wspólnoty orientuje się na wspólne realizowanie wartości ewangelicznych czy też wyrosłych z Ewangelii. Jej członkowie w swoim rozwoju coraz bardziej odkrywają osobiste obdarowanie, ale też są zdolni do tego, żeby wspaniałomyślnie przekraczać siebie, swoje zainteresowania, swoją satysfakcję - dla tej wartości ważniejszej. Wspólnota wzmacnia wzajemnie swoich członków w procesie, który można nazwać samoprzekraczaniem, a władza i posłuszeństwo służą w takim właśnie procesie - mówił bp Pindel i apelował: - Przyjmijmy przesłanie dzisiejszej Ewangelii jako wezwanie, abyśmy przeżywali to życie konsekrowane jako napięcie między prawem Bożym, ewangelicznym, zakonnym, konstytucją - a Duchem Świętym. Tak jak nam to ewangelista pokazuje, jeden bez drugiego nie może istnieć...

  - Dziękujemy za przestrogi i rady, jak kroczyć Bożą ścieżką, za przypomnienie, że to zawsze podpowie nam posłuszeństwo, prawda i wierność natchnieniom Ducha Świętego. Dziękujemy za wspólną modlitwę w intencji wszystkich osób konsekrowanych, które posługują w naszej diecezji. Dziękujemy za dekret o odpustach w Roku Życia Konsekrowanego i ufamy, że pozwoli on wiernym skorzystać z łask i przywilejów - dziękowała w imieniu sióstr zakonnych s. Magdalena Dymek FDC. Jako przedstawiciel zakonów i zgromadzeń męskich podziękowania za wspólną modlitwę złożył ks. Tadeusz Słonina SDS. Siostry obchodzące w tym roku jubileusze ślubów zakonnych otrzymały specjalne błogosławieństwo.

  Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego biskup senior Tadeusz Rakoczy modlił się w Starym Bielsku wraz z siostrami redemptorystkami, które podobnie jak siostry z innych zakonów kontemplacyjnych nie opuszczają swojego klasztoru.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół