• facebook
 • rss
 • Ksiądz złapał złodzieja

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 18.12.2014 15:33

  Ale policja już go wypuściła. Miał własne klucze do kościoła.

  W piątek po wieczornej Mszy św. ks. proboszcz Marian Kubecki zamknął kościół w podcieszyńskim Dębowcu i wrócił na plebanię.

  Dziesięć minut później parafianie, którzy nie spieszyli się z powrotem do domu, przyszli powiedzieć, że ktoś kręci się przy wejściu do kościoła.

  Kiedy wraz z księdzem poszli sprawdzić, czy coś złego się nie dzieje, okazało się, że złodziej jest już w środku.

  - Jak to możliwie, skoro przed chwilą sam zamknąłem kościół - zastanawiał się ksiądz proboszcz, wykręcając numer policji. Potem dyskretnie raz jeszcze przekręcił zamek w drzwiach wejściowych.

  Funkcjonariusze przyjechali natychmiast. Weszli do kościoła przez zakrystię. W przedsionku zastali mężczyznę usiłującego opuścić budynek. Podczas rewizji znaleźli przy nim dwie świece Caritas, cztery paczki opłatków, wyrwaną ze ściany skarbonkę, w której było 29 złotych oraz... komplet kluczy do kościoła.

  Włamywaczem okazał się człowiek, któremu proboszcz pomagał przez długi czas, najmując do drobnych prac porządkowych, dożywiając a nawet oddając na kilka miesięcy mieszkanie w dawnej organistówce. Na początku tego roku, po wielu miesiącach korzystania z proboszczowej dobroci, mężczyzna zniknął.

  - Ludzie mówili, że znalazł schronienie gdzieś w Cieszynie - mówi ks. Kubecki.

  Teraz wrócił do Dębowca. Nie przyszedł do księdza, nie poprosił o pomoc. W poszukiwaniu łatwej zdobyczy wtargnął do kościoła.

  - Widocznie w czasie, gdy pomieszkiwał i pracował w parafii zdobył zapasowy komplet kluczy do kościoła, którym teraz się posłużył - uważa proboszcz.

  Po wyjaśnieniu sprawy mężczyzna został zwolniony. Prawdopodobnie czeka go kara za to, co zrobił. Jednak ze względu na nikłą wartość materialną wyrządzonych szkód nie należy oczekiwać, że zapadnie w tej sprawie jakiś miażdżący wyrok.

  - Dziś policjanci przywieźli go do Dębowca i pozwolili zabrać porzuconą tu przez niego torbę z jakimiś osobistymi rzeczami - wyjaśnia ks. Kubecki.

  Włamania do kościołów oraz obiektów parafialnych na Podbeskidziu nie należą do rzadkości. W kościołach łupem złodziei najczęściej padają skarbonki, na plebaniach kradnie się rynny, pieniądze z ofiar, czasem także wyposażenie biurowe. Wiele tego rodzaju spraw udaje się wyjaśnić, choć straty trzeba pokrywać i tak z ofiar wiernych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół