• facebook
 • rss
 • Maltańska jedność na nieszporach

  Urszula Rogólska

  dodane 09.12.2014 23:26

  Członków Maltańskiej Służby Medycznej, ich sympatyków, dobroczyńców i podopiecznych z Bielska-Białej i pięciu innych miast w Polsce 9 grudnia połączyła wspólna modlitwa.

  - To już tradycja zataczająca coraz szersze kręgi w całej Polsce - mówi Stanisław Gdula z Maltańskiej Służby Medycznej w Bielsku-Białej. - Co dwa tygodnie, o 19.00, ratownicy i sympatycy Maltańskiej Służby Medycznej, a także wszyscy, którzy skorzystają z naszego zaproszenia, jednoczą się na brewiarzowej modlitwie liturgii godzin - nieszporach - w sześciu miastach Polski: w Bielsku-Białej, Katowicach, Kętach, Poznaniu, Tomaszowie Lubelskim i w Warszawie.

  Maltańczycy przygotowują wydruki z tekstami modlitwy, by każdy mógł swobodnie dołączyć.

  W Bielsku-Białej prowadzą modlitwę w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego (pod Szyndzielnią) przy al. Armii Krajowej 101. Kaplica mieści się na poziomie -1.

  - Jako bielski oddział MSM od niedawna uczestniczymy w tej wspólnotowej modlitwie - mówi Stanisław Gdula. - Jest nas jeszcze niewielu, ale ufamy, że z biegiem czasu zapełnimy kaplicę. Serdecznie zapraszamy wszystkich. Do szpitalnej kaplicy może przyjść każdy - i pacjenci, i osoby z zewnątrz. Dziś byli z nami nasz kapelan ks. Jerzy Szady SAC, który jest jednocześnie także kapelanem szpitala, chorzy i członkowie ich rodzin oraz przedstawicielka pielęgniarek. Dzięki szpitalnej telewizji przemysłowej duchowo łączył się z nami nasz komendant na ostrym dyżurze i - mamy nadzieję - pacjenci w salach szpitalnych.

  Nieszpory kończy znana wszystkim maltańczykom: "Modlitwa do Boga przez Panów Chorych":

  Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się, aby Bóg zesłał pokój na świat.

  Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się aby Bóg zechciał mnożyć owoce ziemi. Módlcie się za pielgrzymów płynących przez morza i wędrujących po ziemi, aby Bóg ich prowadził i doprowadził w bezpieczeństwie duszy i ciała do celu.

  Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się za siebie i za innych chorych chrześcijan, aby Pan nasz zechciał dać im zdrowie, potrzebne ich duszom i ciałom.

  Czcigodni Panowie Chorzy, módlcie się za dusze waszych ojców i matek, i za wszystkich chrześcijan, którzy odeszli, aby Bóg dał im pokój wieczny. Amen.

  - Modlitwa ma nietypową formułę - wyjaśnia Stanisław Gdula. - W naszej posłudze najważniejszy jest chory, słaby, potrzebujący. Wierzymy, że ma on szczególne miejsce u Boga. Prosimy chorych, by wstawiali się za nami.

  - Od września tego roku jestem kapelanem maltańczyków - mówi ks. Jerzy Szady SAC. - Początkowo nieszpory odmawialiśmy w kaplicy pobliskiego kościoła św. Andrzeja Boboli, ale uznaliśmy, że to miejsce, kaplica szpitalna, będzie bardziej odpowiednie. Mam nadzieję, że taka modlitwa ze specjalnym zaproszeniem dla chorych, będzie dla wielu z nich zachętą do odnajdywania drogi do Miłosiernego Boga. Cieszę się, że jako kapłan mogę błogosławić tej inicjatywie, która wyszła od świeckich.

  Ostatnie w tym roku kalendarzowym Nieszpory Maltańskie odbędą się we wtorek 23 grudnia o 19.00. Poniżej - wszystkie miejsca w Polsce, gdzie można wziąć w nich udział:

  - Bielsko-Biała - kaplica Szpitala Wojewódzkiego, al. Armii Krajowej 101,

  - Katowice - Maltański Ośrodek Pomocy, ul. Powstańców 21,

  - Kęty - siedziba Maltańskiej Służby Medycznej, przy parafii św. Małgorzaty i Katarzyny, ul. Mickiewicza 4,

  - Poznań - kaplica przychodni onkologicznej, ul. Świętojańska 1,

  - Tomaszów Lubelski - kaplica szpitalna MB Uzdrowicielki Chorych, al. Grunwaldzkie 1,

  - Warszawa - Ambasada Zakonu Maltańskiego, Mokotów, ul. Jazgarzewska 17.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół