• facebook
 • rss
 • Kto dostał najwięcej głosów?

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 17.11.2014 10:30

  Wybraliśmy. Pierwsze dane już znamy, ale wciąż trwa podliczanie wyborczych statystyk.

  Zgodnie z wyborczym terminarzem, w niedzielę 16 listopada o 21.00 zakończyło się głosowanie i członkowie komisji wyborczych przystąpili do obliczania oddanych głosów.

  Statystycznie najlepiej spisali się wyborcy z Koszarawy, gdzie frekwencja na tle całej Polski okazała się rekordowa. Tam zwycięzcą wyborów okazał się aktualny wójt Władysław Puda.

  W całościowych podsumowaniach przeszkodą są opóźnienia spowodowane przez liczne przerwy w funkcjonowaniu systemu informatycznego podliczającego wyniki.

  Choć to na razie dane nieoficjalne, wiele wskazuje na to, że choć w staraniach o fotel prezydenta Bielska-Białej najwięcej głosów (ok. 45 proc.) otrzymał dotychczasowy prezydent Jacek Krywult, jednak nie wystarczyło ich na zwycięstwo w pierwszej turze i konieczna będzie dogrywka, w której zmierzy się on z kandydatem KWW Niezależni BB - Januszem Okrzesikiem.

  W wyścigu do fotela prezydenta Oświęcimia wygrał obecnie pełniący tę funkcję Janusz Chwierut.

  Dopiero za dwa tygodnie poznamy też burmistrza Cieszyna, gdzie w drugiej turze spotkają się: zwycięzca pierwszej - Ryszard Macura oraz dotychczasowy burmistrz Mieczysław Szczurek. Druga tura rozstrzygnie też, czy burmistrzem Skoczowa zostanie Piotr Rucki, który będzie konkurować z Mirosławem Sitko. W Andrychowie w drugiej turze o urząd burmistrza walczyć będą: sprawujący tę funkcję obecnie Tomasz Żak i Jan Pietras, były burmistrz.

  Urząd burmistrza Strumienia zachowa Anna Grygierek. Na kolejną kadencję wybrani zostali też burmistrzowie: Ustronia - Ireneusz Szarzec, Żywca - Antoni Szlagor,  Czechowic-Dziedzic - Marian Błachut. Wójtem pozostanie nadal Andrzej Kondziołka - w Zebrzydowicach, Tomasz Branny - w Dębowcu.

  W Ujsołach, gdzie jedynym kandydatem był obecny wójt Tadeusz Piętka, na kolejną kadencję poparło go ponad 80 proc. wyborców.

  Prawdopodobnie w pierwszej turze nowym burmistrzem Wisły został Tomasz Bujok, a nowym wójtem w Brennej został Jerzy Pilch, do tej pory wicestarosta cieszyński. Krzysztof Klęczar pokonał w wyborach na urząd burmistrza gminy Kęty Tomasza Bąka.

  Wśród przegranych tych wyborów są m.in. dotychczasowy wójt Łękawicy - Stanisław Baczyński, na którego następcę wybrany został Tadeusz Tomiczek, a także Grzegorz Figura, którego jako wójta w Radziechowach-Wieprzu zastąpi zwycięzca drugiej tury, w której 30 listopada zmierzą się Maciej Mika i Piotr Piela.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół