• facebook
 • rss
 • Wilamowiczanie wdzięczni za stulatkę

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 14.11.2014 22:21

  Za sto lat działalności Zespołu Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego mieszkańcy Wilamowic dziękowali podczas uroczystych obchodów jubileuszowych, które podsumowały też rozbudowę placówki.

  Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup Piotr Greger, który przypominał, że to  szkoła, tuż po rodzinie, pełni decydującą rolę w kształceniu i wychowaniu.

  - To dzięki niej młode pokolenia mają możliwość pozyskiwania i pogłębiania wiedzy, zdobywania umiejętności życia w społeczeństwie oraz tworzenia przyszłości osadzonej w tradycji narodu, społeczeństwa i chrześcijaństwa - mówił bp Greger, zachęcając uczniów by wzięli sobie do serca tę myśl patrona, która umieszczona została na tablicy upamiętniającej stulecie: „Przyjaciele młodzi, uczcie się i nie marnujcie czasu ani teraz, ani nigdy w życiu…”.

  Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod szkołę, gdzie bp Greger poświęcił wmurowaną przy wejściu tablicę z tymi słowami św. Bilczewskiego.

  Do grona uczestników świętowania dołączyli wraz z kapłanami dekanatu wilamowickiego także goście: kard. Franciszek Macharski z Krakowa i kard. Marian Jaworski, który we Lwowie był następcą św. Bilczewskiego na urzędzie.

  Były wspomnienia nauczycieli i uczniowskie prezentacje artystyczne. Przy wejściu do szkoły pamiątką setnych urodzin szkoły zostawała wmurowana tablica, na której wypisano myśl :

  Jubileusz był także okazją, by wyrazić wdzięczność za zaangażowanie tak współczesnych jak i dawnych przyjaciół edukacji.

  - Chcemy oddać hołd jednemu z najbardziej zasłużonych nauczycieli  w historii naszej szkoły - Józefowi Latosińskiemu, który wilamowickiej młodzieży przez 44 lata przekazywał wiedzę i budził ducha miłości do ojczyzny - przypominał podczas uroczystości poświęcenia nowego nagrobka tego pedagoga Jerzy Kubik, szef Komitetu Rozbudowy Szkoły. To był również jeden z punktów jubileuszowych obchodów.

  Imponujące efekty rozpoczętej prawie 25 lat temu rozbudowy szkolnego gmachu można było zobaczyć porównując archiwalne zdjęcia i obecny kształt szkoły. Zainteresowanych nie brakowało: zaglądali do klas i pięknej sali gimnastycznej, oglądali wystawę regionalnych strojów, szkolnych pamiątek.

  - To była moja klasa - słychać było co chwilę okrzyki wzruszenia i opowieści dorosłych. Historię stulecia opisuje wydana z okazji jubileuszu monografia szkoły. - Ta historia dotyczy większości obecnych tu dzisiaj - podkreślał ks. prał. Michał Boguta, proboszcz i dziekan wilamowicki.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół