• facebook
 • rss
 • Paląca sprawa

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 01.11.2014 22:34

  Składka na bielską katedrę pomoże odbudować sosnowiecką. Bp Roman Pindel apeluje w tej sprawie do wiernych. Diecezja bielsko-żywiecka jako trzecia - po archidiecezji katowickiej i diecezji częstochowskiej - włącza się w akcje solidarności z Kościołem Zagłębia.

  Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, składka zbierana wśród wiernych uczestniczących we Mszy św. w w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej w niedzielę 9 listopada miała być przeznaczona na potrzeby bielskiej katedry św. Mikołaja. Ten pierwszy kościół w diecezji, główny kościół biskupa diecezjalnego, utrzymywany jest nie tylko przez wiernych miejscowej parafii, ale także przez wszystkich diecezjan. W katedrze bowiem, obok zwykłego duszpasterstwa parafialnego, odbywają się także uroczystości o randze diecezjalnej. Tu odbyły się uroczystości konsekracyjne obu biskupów: Romana Pindla i Piotra Gregera. W katedrze mają miejsce święcenia diakonatu i prezbiteratu. Tutaj odbywają się wielkoczwartkowe spotkania prezbiterium diecezjalnego, obchody Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, ekumeniczne spotkania modlitewne w intencji jedności chrześcijan oraz cały szereg uroczystości dla wspólnot, ruchów, przedstawicieli różnych środowisk społecznych z całego regionu.

  Podobną rolę pełni kościół katedralny w każdej diecezji. Tym większe wrażenie wywarła na wiernych z Podbeskidzia informacja o pożarze bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W nocy z 28 na 29 października spłonął dach tego zacnego kościoła. Na skutek pożaru i akcji gaśniczej znacznemu zniszczeniu uległo także jego wnętrze, w tym niezwykle cenne malowidła Włodzimierza Tetmajera.

  Resztki dachu sosnowieckiej katedry   Resztki dachu sosnowieckiej katedry Henryk Przondziono /Foto Gość W duchu solidarności z sąsiednim Kościołem sosnowieckim ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel postanowił, że ofiary złożone na rzecz bielskiej katedry św. Mikołaja w części zostaną przekazane jako wsparcie dla zniszczonej katedry w Sosnowcu.
  ; Straty sięgają milionów złotych - motywuje swoją decyzję bp Roman Pindel. - Aby nie dopuścić do dalszych zniszczeń, spowodowanych możliwą o tej porze roku zmianą pogody, potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc. Zwracam się więc do Was z serdeczną prośbą o modlitwę i hojne wsparcie materialne dzieła odbudowy pięknej świątyni, będącej katedrą Kościoła sosnowieckiego. Miejmy w pamięci biblijne słowa: „Ochotnego dawcę miłuje Bóg” (2 Kor 9,7) - zachęca ordynariusz bielsko-żywiecki.

  Do postawy solidarności może mobilizować nas także fakt, że diecezja sosnowiecka jest „rówieśnicą” naszej diecezji bielsko-żywieckiej, zaś jej pierwszy biskup Adam Śmigielski jako salezjanin pracował w Oświęcimiu, bardzo często też gościł w prowadzonym przez swoich współbraci sanktuarium w podżywieckim Przyłękowie. Zmarły w 2008 roku śp. bp Adam Śmigielski spoczywa w zniszczonej pożarem katedrze.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół