• facebook
 • rss
 • Uniosło się powietrze

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 19.10.2014 14:54

  Muzyką, słowem i obrazem z Kęt popłynęła chwała Pana. W przerwach dzielących występy wokalistów można było zobaczyć koszulę pokutną Matki Borzęckiej i liczący cztery wieki śpiewnik.

  417 śpiewaków i muzyków stanęło przed kęcką publicznością   417 śpiewaków i muzyków stanęło przed kęcką publicznością ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość XVII Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach przeszedł do historii. Główne nagrody zawieźli do domu: Marta Jasek z Żywca oraz zespoły „Attacca” z Wadowic i „Pinokio” z Bielska-Białej. Grand prix festiwalu przyznano białoruskiemu chórowi „Głos duszy” z Mińska. W ciągu dwóch dni przesłuchań na scenie kęckiego domu kultury, który festiwal zorganizował, stanęło łącznie 417 wykonawców.

  - Fajne jest to, że ludziom chce się być razem, że śpiewają i to tak, iż uniosło się powietrze - uważa piosenkarka Beata Bednarz, która wraz z Bożeną Grudzińską-Kubik, Januszem Kohutem i ks. Stanisławem Joneczką oceniała występy konkursowe.

  Festiwal zaistniał w Domu Kultury w Kętach zrazu jako przegląd umiejętności muzycznych duszpasterskich wspólnot młodzieżowych działających w Kętach i okolicznych miejscowościach. Rozśpiewane spotkania cieszyły się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, więc nadano im charakter konkursowy.

  Formuła festiwalu wciąż się rozwija. W tym roku nowością jest wystawa zabytków sakralnych Ziemi Kęckiej. W holu Domu Kultury obok wotów i dewocjonaliów można było zobaczyć koszulę pokutną Matki Celiny Borzęckiej, założycielki zmartwychwstanek, i XVII-wieczny graduał. Wystawę zabytków sakralnych można oglądać do końca października. W pejzaż festiwalu wpisał się także wykład połączony z występem scholi gregoriańskiej.

  Konkurs otworzył bp Roman Pindel, dodając młodym wykonawcom otuchy w prezentacji utworów, które nie cieszą się popularnością na rynku muzycznym. Ekumeniczny charakter przeglądu zaznaczył się obecnością wiernych i duchownych wyznań protestanckich i prawosławnych oraz pokazem filmów o szeroko rozumianej tematyce chrześcijańskiej. Wśród wykonawców nie było jednak muzyków reprezentujących inne kościoły chrześcijańskie.

  O towarzyszącym festiwalowi wykładzie na temat chorału gregoriańskiego można przeczytać TUTAJ.

  Relację z ubiegłorocznej edycji festiwalu „Psallite Deo” można przeczytać TUTAJ.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół