• facebook
 • rss
 • Rodziny na służbie

  Urszula Rogólska

  dodane 13.10.2014 09:57

  Rodziny Domowego Kościoła - rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie - z całej diecezji przyjechały na swój jesienny dzień wspólnoty do kościoła Chrystusa Króla na bielskich Leszczynach.

  - Mówisz, że nie potrafisz ewangelizować, że się nie nadajesz, że inni mają większe talenty? A więc najlepiej się nadajesz! Bo nie będziesz liczył na siebie, ale na Jezusa! - mówił ks. Ryszard Piętka, moderator diecezjalny młodzieżowej gałęzi Ruchu Światło-Życie, który w sobotę 11 października był gościem dnia wspólnoty rodzin Domowego Kościoła na bielskich Leszczynach.

  - "Radość Ewangelii" - to hasło naszego roku formacyjnego. I w tym kontekście przypominaliśmy sobie nauczanie Jana Pawła II, wybierając temat dzisiejszego spotkania: "Służyć Bogu i innym na wzór Jana Pawła II" - mówią Anita i Krzysztof Tyrybonowie, diecezjalna para ruchu. - W osobie i nauczaniu kanonizowanego pól roku temu Papieża szukamy inspiracji do służby w nowej ewangelizacji, zwłaszcza wśród rodzin, w parafiach, w których na co dzień żyjemy. Szukamy źródła nowej gorliwości. Chcemy się także już teraz zaangażować i dobrze przygotować na przyjęcie młodych w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. A to przecież Jan Paweł II był ich inicjatorem.

  Razem z rodzinami na Leszczynach byli także: diecezjalny moderator DK ks. Jerzy Musiałek, ks. Jarosław Fijołek, wikariusz z Leszczyn i ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin.

  Podczas spotkania, odpowiedzialni za diakonie Domowego Kościoła - m.in. diakonię modlitwy, rekolekcyjną, obrony życia, ewangelizacyjną, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - dzielili się swoim doświadczeniem z ostatniego półrocza. Z kolei Maria i Artur Ryłkowie ze świętującego 20-lecie kręgu DK w Kętach Podlesiu, opowiadali o odwiedzinach biskupa Juana Ignacio González Errázuriza, ordynariusz chilijskiej diecezji San Bernardo w czasie ich świętowania i pragnieniu księdza biskupa, by Domowy Kościół przeszczepić także na grunt jego diecezji w Chile.

  Wszyscy wysłuchali konferencji ks. Ryszarda Piętki o Janie Pawle II jako wzorze służby Bogu i ludziom. - Radość potrzebuje twarzy. Twarz Jana Pawła II jest rozpoznawalna na całym świecie. A nam tym bliższa, iż stoi u podstaw naszego ruchu - podkreślał ks. Ryszard Piętka, przypominając papieskie słowa z dnia inauguracji pontyfikatu z 1978 roku.

  W małych grupach małżeństwa rozważały słowa z Ewangelii św. Jana: "A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować". Rozmawiali o tym jak podejmują służbę we wspólnie ruchu, w małżeństwie, w rodzinie.

  Po Namiocie Spotkania przed Najświętszym Sakramentem, rodziny uczestniczyły we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jerzego Musiałka. Wspólnota pamiętała także o modlitwie w intencji synodu poświęconego rodzinie, który obraduje w Watykanie.

  Nim rozpoczęło się świętowanie przy stole, Anita i Krzysztof Tyrybonowie wraz z kapłanami podziękowali wszystkim małżeństwom zaangażowanym w przygotowanie wakacyjnych rekolekcji Domowego Kościoła.

  Domowy Kościół w diecezji bielsko-żywieckiej tworzy 126 kręgów (w tym pilotowanych 16). W ich życie włącza się 938 osób.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół