• facebook
 • rss
 • Dźwięki z nieba w Świątyni Pokoju

  Urszula Rogólska

  dodane 09.10.2014 23:24

  Chór katedralny parafii św. Quirina w Neuss, którego historia sięga... 1209 roku, koncertował w kościele św. Józefa w Oświęcimiu.

  Oświęcimska parafia św. Józefa Robotnika gościła w swoim kościele na Zasolu chór katedralny parafii św. Quirina w niemieckim Neuss. To pierwsza wizyta zespołu w Polsce.

  Kościół, który od 2011 roku, dekretem biskupa Tadeusza Rakoczego, nosi nazwę Świątyni Pokoju, słynie ze znakomitej akustyki. Regularnie odwiedzają go chrześcijańskie zespoły chóralne przebywające w Oświęcimiu. Koncerty są m.in. odpowiedzią na biskupie wezwanie, by miejsce to służyło szerzeniu idei pokoju i ekumenizmu.

  Wspaniale zabrzmiały tu także głosy niemieckich gości z Neuss w środę 9 października.

  Zaprezentowali oni koncert pt. "Ubi caritas... - uduchowiona muzyka chóralna". Pod dyrekcją Joachima Neugarta i przy towarzyszeniu muzyki organowej w wykonaniu Angelo Schollya artyści zaśpiewali następujące utwory:
  Vytautas Miskinis - Exsultate Deo /Cantate Domino 
  Richard Dubra - Ubi caritas 
  Heinrich Isaak - O esca viatorum 
  Anton Bruckner - Ave Maria /Locus iste /Christus factus est 
  Ola Gjeilo - Ubi caritas 
  Thomas Tallis - O sacrum convivium 
  James Biery - Ubi caritas 
  J.S. Bach - Der aber die Herzen erforschet 
  Maurice Duruflé - Ubi caritas 
  John Rutter - Loving shepherd

  Założony w 1878 r. - a sięgający swymi korzeniami 1209 roku - chór katedralny z Neuss śpiewa na cotygodniowych uroczystościach kościelnych chorał gregoriański, a także wielogłosową mszę i motety. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych klasycznych twórców muzyki chóralnej oraz kompozytorów współczesnych.

  Liczy 51 członków, z czego do Polski przyjechała połowa.

  Oświęcimski koncert chóru był także jego darem dla parafii św. Józefa z okazji 18. rocznicy konsekracji kościoła, która przypadła dokładnie w niedzielę 5 października, oraz hołdem dla św. Jana Pawła II w roku kanonizacji papieża Polaka na kilka dni przed kolejnym Dniem Papieskim.

  Kościół św. Józefa w Oświęcimiu ufundowali w 1985 roku Włosi jako dar dla rodzinnej diecezji Jana Pawła II. Świątynia jest także pomnikiem pamięci 40 tys. Włochów, w większości pochodzenia żydowskiego, ofiar deportacji do niemieckich obozów zagłady podczas II wojny światowej. Konsekrował ją 5 października 1997 roku kard. Camillo Ruini - ówczesny przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz papieski na diecezję rzymską.

  Kościół może pomieścić prawie 2 tys. wiernych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół