• facebook
 • rss
 • Już czekamy na Światowe Dni Młodzieży!

  Urszula Rogólska

  dodane 14.09.2014 08:15

  Przyjechali z całej diecezji. 2,5 tys. młodych ciałem i duchem, razem z ponad setką księży przybyło do żywieckiego amfiteatru pod Grojcem, by zacząć kolejny etap przygotowań do ŚDM Kraków 2016.

  Takiego wydarzenia w nowym amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu jeszcze nie było! Na scenie stanął ołtarz. Nad nim - dekoracja z obrazem Jezusa Miłosiernego w centrum. A przy ołtarzu - duży krzyż i replika rzymskiej ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

  Od kilku lat, we wrześniu, dzieci i młodzież z ruchów, stowarzyszeń i wspólnot ze wszystkich parafii diecezji, a także członkowie Ruchu Światło-Życie i jej rodzinnej gałęzi - Domowego Kościoła, spotykali się w sanktuarium hałcnowskim na inauguracji kolejnych lat swojej formacji.

  W tym roku było inaczej - duszpasterze z Diecezjalnego Centrum ŚDM razem z władzami Żywca zaprosili ich do nowego miejsca - amfiteatru pod Grojcem. A inauguracja roku formacyjnego stała się jednocześnie kolejnym wielkim wydarzeniem, przez które bielsko-żywiecka młodzież przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w 2016 roku i na przyjęcie w naszej diecezji około 10 tys. młodych z całego świata. Nim pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, w parafiach naszej diecezji spędzą pięć dni.

  Młodzi ciałem i duchem nie zawiedli! W amfiteatrze, który jest w stanie pomieścić prawie 2,5 tys. osób trudno było o puste miejsce! Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ponad stu kapłanów pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera.

  W homilii ksiądz biskup mówił o swojej wielkiej nadziei, że to spotkanie - "wspólna modlitwa i świadectwo życia we wszystkich obszarach codzienności, przyniesie z pomocą Bożej łaski liczne, trwałe, duchowe owoce".

  Przywołując słowa George’a Weigela, amerykańskiego publicysty o tym, iż powodem kryzysu katolicyzmu w Europie jest fakt, że ludzie Kościoła "przestali wierzyć z pasją i przekonaniem, zagubili pierwotną radość z faktu obecności Pana Boga i w konsekwencji zaczęli szukać szczęścia gdzie indziej”, podkreślił, że odnowa wiary przyjdzie spoza formalnych struktur życia katolickiego oraz z ruchów odnowy i nowych form katolickiej wspólnoty.

    Bielsko-żywiecka młodzież czeka już na swoich rówieśników z całego świata
  Urszula Rogólska /Foto Gość
  Przypominając hasło, które będzie towarzyszyć ŚDM w 2016 roku - "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7), zaprosił do poznawania postaci świętych związanych z Krakowem, którym miłosierdzie było szczególnie bliskie - m.in. św. Faustyny, św. Angeli Truszkowskiej, św. Brata Alberta, św. Rafała Kalinowskiego i św. Jana Pawła II.

  Wskazał też na były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - "w nieludzkim świecie, pozbawionym miłosierdzia szczególną potrzebą chwili staje się odnalezienie tego ewangelicznego szlaku, by wytrwale nim wędrować".

  W temacie miłosierdzia, nie zabrakło konkretnej propozycji księdza biskupa dla młodych - zaprosił ich do tworzenia i aktywnego działania w ramach szkolnych kół Caritas, a także diakonii miłosierdzia. W tym kontekście bp Greger wspomniał parafię Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim Osiedlu Karpackim, gdzie był wikarym 25 lat temu. Młodzi ludzie odnaleźli wówczas w parafii kilkadziesiąt osób - chorych, samotnych, niepełnosprawnych - które w samotności spędzały każdy dzień, nie wychodząc z domu. Ruszyli im z pomocą, ustalili dyżury, by pomóc w opiece, nauce, zakupach.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół