• facebook
 • rss
 • "Sokół" stulatek

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 10.09.2014 15:50

  Wrócił z niej cały zdrów. Ale kiedy wybuchł konflikt czesko-polski o Zaolzie, zgłosił się do walki jako ochotnik. Jego ciało znaleziono podziurawione kulami i bagnetem. Polacy zza Olzy ufundowali mu tablicę. Podobnej doczekał teraz w rodzinnym Międzybrodziu.

  Stulecie działalności świętuje Gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Międzybrodziu. Za jubileusz dziękowano podczas Mszy św. w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w pierwszą niedzielę września. Przed ołtarzem stanęły poczty sztandarowe miejscowych organizacji społecznych oraz przedstawicieli Gniazd Sokolskich z południowej Polski. Po nabożeństwie, wraz z orkiestrą dętą, paradna defilada sztandarów, mundurów i strojów sportowych przeszła na plac przed Ośrodek Kultury. Tutaj wciągnięto na maszt flagę narodową i odśpiewano hymn. Następnie ks. proboszcz Piotr Konieczny poświęcił umieszczoną przy wejściu do siedziby „Sokoła” w Międzybrodziu tablicę upamiętniającą Karola Walusia miejscowego Gniazda. Tablicę odsłoniła jego wnuczka Janina Dobija. Ceremonii dopełniła zmiana wart i salwa honorowa.

  Koło „Sokoła” w Międzybrodziu Lipnickim - tak wówczas nazywała się miejscowość - założył w 1914 roku Karol Waluś. Wkrótce, powołany do wojska, wyruszył, by walczyć na frontach I wojny światowej. Wrócił stamtąd szczęśliwie. Jednak podczas konfliktu polsko-czeskiego na Zaolziu na ochotnika zgłosił się do wojska. Zginął w potyczce pod Stonawą. Jego ciało nosiło ślady wielu kul i pchnięć bagnetem. Pochowano je na miejscowym cmentarzu. To swego rodzaju historyczny paradoks, gdyż ruch sokolski został w latach 60. XIX wieku przeszczepiony na grunt ówczesnej Galicji właśnie z Czech. Kolejne gniazda, wychowujące młode pokolenie w duchu patriotyzmu, pobożności i sprawności fizycznej powstawały także w Galicji środkowej i zachodnie, by dotrzeć na Górny i Dolny Śląsk a także do Wielkopolski. Międzybrodzie znalazło się na trasie tego marszu popularności „Sokoła”. Jego działalność przerwała II wojna światowa i lata powojenne. Dzięki męstwu oddanych sprawie ludzi udało się przechować sztandar. Do idei sokolskich wrócono w latach 90. Jednak Gniazdo w Międzybrodziu udało się reaktywować dopiero nieco ponad dziesięć lat temu.

  Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Międzybrodziu zrzesza około 150 osób. To zarówno instruktorzy i opiekunowie jak i wychowankowie. Gniazdo tworzą sekcje: narciarska, turystyczna, piłki ręcznej i militarna oraz klub honorowych dawców krwi. Społeczność „Sokoła” ćwiczy, bierze udział w zawodach sportowych, ale także uświetnia swoją obecnością uroczystości patriotyczne i religijne w Gminie Czernichów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół