• facebook
 • rss
 • Księża wyznają grzechy

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 27.06.2014 20:18

  Bp Pindel: Zgrzeszyliśmy, krzywdząc maluczkich bądź ukrywając sprawców.

  Obchody dnia modlitw o uświęcenie kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej upłynęły w duchu pokuty i wynagrodzenia za winy duszpasterzy. Przewodniczący koncelebrowanej Eucharystii bp Roman Pindel nawiązał w swoim słowie do niedawnej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”. Zacytował kilka fragmentów homilii bp. Piotra Libery, wygłoszonej podczas wieńczącego konferencję nabożeństwa ekspiacyjnego.

  - Zdarza się, że człowiek jest serdecznie witany, podnoszone są jego zasługi, a ofiara stoi w kościele i płacze z powodu krzywd, których kiedyś doznała - mówił ordynariusz bielsko-żywiecki. - Zadaniem prezbiterium jest troska nie tylko o ofiary, ale także o sprawców wykorzystania drugiego człowieka. Wszyscy zgrzeszyliśmy: krzywdząc maluczkich bądź ukrywając sprawców - dodał bp Pindel.

  Ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił, że na całym prezbiterium spoczywa odpowiedzialność za człowieka, który zgrzeszył, a nie pokutuje, nie żałuje i nie ma zamiaru naprawić wyrządzonych krzywd.

  - Naszym zadaniem jest modlitwa za skrzywdzonych i za krzywdzicieli, także za tych, którzy nie przyznają się do zła - powiedział bp Roman Pondel. - Na tym polega odpowiedzialność.

  Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał księży uczestniczących w modlitewnym spotkaniu, aby podczas wieńczącej je adoracji oddali się nade wszystko modlitwie wynagradzającej:

  Modlitwie przewodniczył bp Roman Pindel.   Modlitwie przewodniczył bp Roman Pindel. KS. JACEK M. PĘDZIWIATR /GN - Uświadamiamy sobie nadużywanie alkoholu, jazdę po pijanemu, grzechy przeciw szóstemu przykazaniu, nieuczciwość zarządzania majątkiem, zgorszenie używania pieniędzy, pychę - powiedział. - To wszystko jest konkretnym wyzwaniem w dniu, w którym modlimy się o uświęcenie życia kapłańskiego.

  Choć spotkanie zdominował duch wyznania win i pokuty, to jednak nie zabrakło też wezwanie do budowania tożsamości kapłańskiej w oparciu o Słowo Boże:

  - W życiu kapłana nie można zaniedbać słuchania i wypełniania słowa Bożego - podsumował ks. biskup.

  Diecezjalne obchody dnia modlitw o uświęcenie kapłanów odbyły się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w przeddzień patronalnej uroczystości świątyni, do której przylegają budynki Kurii Diecezjalnej. We Mszy św. i adoracji uczestniczyło blisko stu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Nie było wiernych świeckich, choć nabożeństwo miało charakter otwarty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • MAXIO
   27.06.2014 21:37
   Znaki na Niebie....

   http://www.hisfamily.org/index.php/signs-and-wonders/corss-sloar-flare-june-5.html
  • honorojczyzna
   28.06.2014 09:08
   każdy jest grzeszny, ale dlaczego tak długo czekali ? dopiero teraz kilka spraw jednocześnie poszło w dobrym kierunku
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół