• facebook
 • rss
 • Flaga Europy dla Bielska-Białej

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 22.06.2014 07:59

  Na bielskim Starym Rynku, podczas odbywającego się po raz dziesiąty Festiwalu Miast Partnerskich, odbyło się uroczyste przekazanie miastu Bielsko-Biała honorowej flagi Europy.

  Festiwal to organizowana w Bielsku-Białej już po raz dziesiąty promocja i prezentacja miast, z którymi nawiązana została partnerska współpraca. Przybliżanie tradycji, kultury i oferty turystycznej to najważniejsze elementy festiwalowego programu.

  Na Starym Rynku pojawili się goście z Besançon (Francja), Wiednia (Austria), Frydka-Mista i Trzyńca (Czechy), Żyliny (Słowacja), Wolfsburga (Niemcy), Baia Mare (Rumunia), Kragujevca (Serbia), Szolnoka (Wegry) oraz Ustki (Polska). Ci ostatni przekonywali bielszczan m.in. smażoną na miejscu rybą czy smakowitą zupą rybną gotowaną na mleczku kokosowym...

  Na scenie prezentowali się artyści, a na kiermaszach - mistrzowie regionalnego rękodzieła. Atrakcją dla najmłodszych była możliwość wykonania dowolnej budowli z klocków lego, których oddano do ich dyspozycji około pół miliona. Konstrukcje powstawały od soboty, a w niedzielę zostaną ocenione.

  Najważniejszym punktem tegorocznego spotkania było przekazanie miastu honorowej flagi Europy, którą prezydentowi Jackowi Krywultowi wręczył Renzo Gubert, członek honorowy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jak uzasadniał, to zaszczytne wyróżnienie jest wyrazem wysokiej oceny zaangażowania bielskich władz miejskich w promocję idei partnerstwa, wzajemnego zrozumienia i pokoju. Wśród konkretnych działań, które zostały w ten sposób uhonorowane, wymienił m.in. organizowane od 2005 roku Festiwale Miast Partnerskich, liczne inicjatywy popularyzujące współpracę z partnerami europejskimi podejmowane przez Książnicę Beskidzką, a także aktywność w dziedzinie ochrony środowiska.

  - W imieniu 47 krajów członkowskich rady Europy, reprezentujących w sumie 800 mln ludzi składam serdeczne gratulacje i wyrażam szczere uznanie za pracę miasta na rzecz promowania europejskich idei na rzecz wzajemnego zrozumienia i pokoju - mówił Renzo Gubert.

  Flagę uroczyście przez Stary Rynek niosła bielska młodzież, trzymając w rękach niebieskie i żółte baloniki, które też uniosły się nad głowami uczestników uroczystości już po przekazaniu flagi. Nie zabrakło odegranego przez bielskich muzyków hymnu Unii Europejskiej.

  Każdego roku Podkomisja ds. Nagrody Europy Zgromadzenia Parlamentarnego RE przyznaje gminom wyróżnienia w uznaniu za osiągnięcia na rzecz promowania idei Unii Europejskiej. Najniższym stopniem wyróżnienia jest Dyplom Europejski, drugim - Flaga Honorowa Rady Europy, trzecim - Odznaka Honorowa Rady Europy, czwartym - Nagroda Europy.

  Bielsko-Biała ma już na swoim koncie Dyplom Europejski - od 23 kwietnia 2013 roku. Honorowa Flaga Rady Europy została przyznana miastu 10 kwietnia tego roku. Prezydent Jacek Krywult podkreślił, że Bielsko-Biała zdobywając w tym roku flagę, wyprzedziło w rywalizacji wiele znaczących stolic europejskich - i zapowiedział, że miasto będzie się starało o następne wyróżnienia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół