• facebook
 • rss
 • Krew świętego

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 04.05.2014 17:31

  Buczkowice mają relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia.

  - Przywieźliśmy je z Krakowa 30 kwietnia. To chyba pierwsze relikwie Jana Pawła wydane po jego kanonizacji - mówi ks. proboszcz Marek Bandura.

  Trzycentymetrowej średnicy kapsułę, w której znajduje się kawałeczek płótna o powierzchni kilku milimetrów kwadratowych, umieszczono w złotym relikwiarzu w formie monstrancji. Relikwiarz przypomina kształtem kroplę krwi. Na podstawie ma herb św. Jana Pawła II, z krzyżem i charakterystyczną literą M pod jego lewym ramieniem. Łacińskie napisy oraz dołączony certyfikat potwierdzają, że na kawałeczku płótna jest mikroskopijny ślad krwi świętego. Ten rodzaj pamiątki po nim określa się mianem właśnie relikwii pierwszego stopnia.

  Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II odbyła się podczas uroczystej Mszy św. w niedzielę 4 maja, tydzień po kanonizacji. W nabożeństwie uczestniczyli tłumnie wypełniający buczkowicką świątynię parafianie oraz strażacy, w tym samym dniu przeżywający swoje patronalne święto ku czci św. Floriana. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała schola młodzieżowa pod kierunkiem ks. Marka Modzelewskiego, a liturgię przygotował ks. Jarosław Bielesz.

  - Jan Paweł II uczy nas, jak żyć, jak przyjmować nie tylko chwile radosne, ale także trudy i przeciwności - wyjaśnił zebranym proboszcz buczkowicki ks. Marek Bandura. - Mówi się czasem, że starość Panu Bogu się nie udała. Jan Paweł II uczy nas, jak godnie przyjąć i przeżyć starość. Uczy, że wszystko Panu Bogu „się udało”. Prowadź nas św. Janie Pawle II wraz z Maryją do Boga, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem
  - Będziemy mieć teraz kontakt ze świętym - mówi ks. Marek Modzelewski, wikariusz parafii w Buczkowicach i wyjaśnia, że mieć kontakt ze świętym oznacza tyle, co chcieć być świętym, jak on.

  Na zakończenie Mszy św. wierni ze czcią ucałowali relikwie św. Jana Pawła II. Uwieńczeniem uroczystości będzie koncert zespołu „Proboszczowie” dedykowany świętemu papieżowi. Koncert odbędzie się w buczkowickim kościele w niedzielę 25 maja po wieczornej Mszy św. Jednym z założycieli zespołu jest ks. Marek Bandura. Wraz z muzykującymi kolegami w sutannach zaprezentuje swoim parafianom piosenki religijne, szczególnie bliskie ludziom młodym w czasach posługi św. Jana Pawła II.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół