Głębowicka orkiestra grała dla Jana Pawła II

Serdeczne więzi z kardynałem Karolem Wojtyłą a potem papieżem Janem Pawłem II wciąż żyją w świadomości mieszkańców Głębowic. Ich śladem było nadanie papieskiego imienia miejscowej szkole.

Patron Najgodniejszy
Jan Paweł II nie musiał o to miano z nikim w Głębowicach konkurować. Jego kandydatura pojawiła się spontanicznie w chwili, kiedy nad nadaniem imienia szkole w ogóle zaczęto się zastanawiać. Jeszcze jako metropolita krakowski bywał w Głębowicach wielokrotnie. Konsekrował posoborowy ołtarz. W 1973 r. prowadził tutaj procesję Bożego Ciała. Po jej zakończeniu przysiadł na chwilę, by posłuchać popisów głębowickiej orkiestry dętej. Koncert podsumował z uśmiechem:
- Tę waszą muzykę, aż do Krakowa będzie słychać!
Do Krakowa, jak do Krakowa, ale do Wadowic muzyka dotarła. Kiedy w 1979 r. Jan Paweł II przybył z wizytą do rodzinnego miasta, na rynku powitała go znowu… orkiestra z Głębowic.
Głębowice żyją pamięcią o Nim, jeżdżą na pielgrzymki Jego śladami, dzieci piszą i rysują prace na papieskie konkursy, mają już kolegów w innych szkołach z papieskim imieniem.

Będzie uroczyście
Nadanie imienia Jana Pawła II głębowickiej placówce odbyło się siedem lat temu. Było poświęcenie sztandaru i pamiątkowej tablicy, programy artystyczne, występy, prezentacje dorobku szkolnego. Zorganizowano wystawę ilustrująca nie tylko historię Głębowic, ale także pobyt tutaj kardynała Wojtyły. W rodzinnych archiwach udało się znaleźć dziesiątki starych fotografii.
 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.