• facebook
 • rss
 • Życie konsekrowane - jak płomień świecy

  Urszula Rogólska

  dodane 02.02.2014 10:27

  ​Siostry oraz księża i bracia ze zgromadzeń zakonnych przybyli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej świętować z biskupem Tadeuszem Rakoczym Dzień Życia Konsekrowanego.

  Na co dzień można ich zobaczyć na katechezie w szkołach, wśród chorych - w szpitalach, miejscach opieki, a także w kościołach, w zakrystiach. Niektórych trudno spotkać twarzą w twarz, bo zdecydowali się oddać swoje życie Jezusowi do posługi modlitwy w intencji ludzi i całego świata za kratą klauzury. Jeszcze inni - posługują w placówkach misyjnych na wszystkich kontynentach.

  W przeddzień Święta Ofiarowania Pańskiego, siostry, księża i bracia zakonni ze zgromadzeń, instytutów zakonnych i stowarzyszeń apostolskich z całej diecezji przybyli do Bielska-Białej na 17. obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Razem się modlili i wspólnie odnowili swoje śluby zakonne.

  Bielsko-żywieckim uroczystościom przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, a przy ołtarzu stanęło razem z nim około dwudziestu kapłanów.

  W modlitwie duchowo jednoczyli się z siostrami klauzurowymi - karmelitankami z Oświęcimia i Trzebini, klaryskami od Wieczystej Adoracji w Kętach i redemptorystkami w Starym Bielsku.

  Nawiązując do tradycji świec gromnicznych, błogosławionych w dniu święta osób konsekrowanych, biskup Tadeusz Rakoczy tłumaczył znaczenie życia radykalnego pójścia za Jezusem w dzisiejszym świecie: - Ten płomień osłonięty troskliwie dłońmi może być wymownym symbolem życia konsekrowanego w Kościele i troski, jaką otaczamy szczególnie w modlitwie osoby żyjące w duchu rad ewangelicznych. Życie konsekrowane jest jak ów drżący na wietrze płomień, który musimy chronić, aby, mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeszkód, mógł ogrzewać Kościół ciepłem służebnej miłości, rozpalać go żarem pokornej wiary i oświetlać światłem wiary, która nie słabnie.

  Ksiądz biskup podkreślał, że w dzisiejszej kulturze tego świata, decyzja życia konsekrowanego, to odwaga pójścia pod prąd i choć słyszy się o kryzysie życia konsekrowanego, zdecydowana większość osób, które poszły drogą takiego powołania, z wielkim radykalizmem dochowuje mu wierności.

  Na zakończenie uroczystości w imieniu wszystkich obecnych siostra Emmanuela Marek dziękowała za posługę biskupa Tadeusza Rakoczego i jego wielką życzliwość dla osób konsekrowanych,

  W naszej diecezji posługuje ponad 500 sióstr, ponad stu księży i kilkudziesięciu braci zakonnych. W podbeskidzkich miejscowościach istnieje 61 klasztorów  należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 26 męskich domów zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich. Zakonnicy prowadzą 17 parafii.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   02.02.2014 12:22

   "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

   Drogi Młody Przyjacielu!
   Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
   Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
   (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
   http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół