• facebook
 • rss
 • Czas zbliżenia wyznań

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 14.01.2014 11:12

  Maraton Biblijny poprzedzi obchody Tygodnia Ekumenicznego na Podbeskidziu.

  Tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przeżywać będziemy rozważając słowa: „Czyż Chrystus jest podzielony” (1 Kor 1, 13). Obchody Tygodnia na Podbeskidziu poprzedzi Maraton Biblijny.

  W piątek 17 stycznia o 10.00 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) duchowni i wierni świeccy kościołów chrześcijańskich z regionu odczytają List św. Pawła Apostoła do Filipian. O wyborze tej właśnie księgi przesądził fakt, iż z niej (Flp 2,10) zaczerpnął hasło swojej posługi pasterskiej nowy biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. On też zainauguruje tegoroczną edycję Maratonu Biblijnego słowem wprowadzającym i odczytaniem pierwszego fragmentu Pawłowego listu. Księga nie jest długa, zawiera zaledwie cztery rozdziały. Jej treść podzielono na 14 fragmentów i tylu właśnie lektorów odczyta na głos Słowo Boże.

  Główne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego zostanie odprawione w środę 22 stycznia o 17.00 w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Nabożeństwo poprowadzi ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, a homilię wygłosi biskup cieszyński Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Anweiler.

  Doroczne nabożeństwo odprawiane jest na przemian w katolickiej katedrze św. Mikołaja i w ewangelickim kościele przy pl. ks. Marcina Lutra. Gospodarze kościołów, w których odbywają się modły, przewodniczą nabożeństwu, a słowo Boże głoszą: w katedrze katolickiej - biskup ewangelicki, zaś w kościele ewangelickim - ordynariusz bielsko-żywiecki.

  Ekumeniczny maraton biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” organizują już po raz szósty. Do tej pory wspólnie odczytano Ewangelię według św. Łukasza, dwukrotnie - Ewangelię według św. Marka, fragmenty Dziejów Apostolskich, opisujące historię św. Pawła oraz początek Księgi Rodzaju.

  W maratonie uczestniczą tradycyjnie biskupi, duchowni i wierni Kościołów: Rzymskokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Polskokatolickiego i Prawosławnego. Pismo św. czytają samorządowcy, urzędnicy, parlamentarzyści, związkowcy, przedstawiciele służb mundurowych, studenci, uczniowie oraz osoby czynnie uczestniczące w życiu miasta. Każdy z lektorów otrzymuje na pamiątkę „chleb pojednania” - mały bochenek, pobłogosławiony przez księży biskupów.

  Maratony organizują wspólnie Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”. Książnica udostępnia pomieszczenia do czytania Biblii i prezentacji wystawy, zaprasza także lektorów. Redakcja Radia „Anioł Beskidów” przygotowuje teksty biblijne, jej redaktorzy prowadzą Maraton, a rozgłośnia w swoim programie retransmituje wspólne czytanie wybranej księgi biblijnej.

  Maratonowi towarzyszy organizowana w Książnicy Beskidzkiej wystawa zabytkowych i ciekawych wydań Biblii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych i prywatnych.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół