• facebook
 • rss
 • W Bielsku-Białej trzej królowie w bryczce!

  Urszula Rogólska

  dodane 06.01.2014 15:12

  - Takiej rzeszy koronowanych głów w czasie Orszaku Trzech Króli Bielsko jeszcze nie widziało! - wołali Kuba Abrahamowicz i Rafał Sawicki, bielscy aktorzy prowadzący tegoroczne kolędowanie na Starym Rynku w Bielsku-Białej.

  Prawdziwie betlejemska pogoda sprzyjała tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli w Bielsku-Białej! W blasku słońca około 5 tysięcy osób przemaszerowało sprzed bialskiego kościoła Opatrzności Bożej na Stary Rynek w Bielsku.

  Na czele niesiono 150-letnią zabytkową gwiazdę kolędniczą, a za nią podążali: postaci z betlejemskiej stajenki, w które wcielili się podopieczni bielskiego Stowarzyszenia "Serce dla serca", królewskie dwory w kolorach misyjnych Azji, Afryki i Europy - czerwonym, zielonym i niebieskim (w tych rolach uczniowie bielskich szkół podstawowych i młodzi ze szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości), trzej mędrcy - czyli członkowie Akcji Katolickiej: Wacław Sobieraj. Leszek Zacharejko i Jerzy Klisz w konnej bryczce (prosto z Wapienicy!) i tłumy koronowanych głów! Bo tego dnia każdy mógł być królem, który przyszedł pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi!

  W drodze na Stary Rynek na moście nad rzeką Białą wojnę o serca uczestników orszaku toczyły grupki aniołów i diabłów. Pierwsze zachęcały do oddawania chwały Jezusowi, drugie starały się wszystkich od tego odwodzić - bezskutecznie! I na rynku wszyscy już gromko kolędowali z bielskimi aktorami i zespołem "Wilamowice".

  Także tutaj mędrcy oddali pokłon Świętej Rodzinie - w tej roli bielszczanie związani z Katolickim Przedszkolem "Ziarenko" - Ania i Marcin Palowie z siedmiomiesięcznym synem Dawidkiem. Starsi synowie - Bartek i Robert - odegrali role pastuszka i owieczki.

  Do uczestników orszaku dołączył także biskup Piotr Greger, który pozdrowił uczestników spotkania i  przypomniał, że wędrujący do Betlejem mędrcy z Ewangelii nie zrażali się napotykanymi trudnościami, a szczere poszukiwanie prawdy nie pozwoliło im zatrzymać się w drodze. - Szczytem drogi prowadzącej do Boga jest zdolność adoracji. Jest to czas i zarówno postawa uniżenia się przed Panem, uznania własnej tożsamości stworzenia wobec wielkości Stwórcy – mówił ksiądz biskup dodając, że Orszak Trzech Króli jest świadectwem tego, że rozumiemy prawdę o konieczności wychodzenia na spotkanie z Bogiem.

  W czasie kolędowania stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierali datki dla potrzeby uczącej się uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin i rozdawali prezenty od sponsorów orszaku - słodycze.

  Z kolei panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowicach przygotowały dla najmłodszych pyszne kołacze wilamowskie!

  Organizatorami trzeciego bielskiego Orszaku Trzech Króli Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich  oraz Biuro Promocji Kultury i Sportu przy Kurii bielsko-żywieckiej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół