• facebook
 • rss
 • Nowy Rok na Groniu Jana Pawła II

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 01.01.2014 10:00

  W środę 1 stycznia pierwsza tegoroczna Msza święta, sprawowana w górskiej kaplicy dla turystów i pielgrzymów jak zawsze w intencji Jana Pawła II, a dokładnie - jego kanonizacji, otwiera kolejny rok modlitwy.

  Noworoczną Eucharystię 1 stycznia o 12.00 sprawował ks. Grzegorz Gruszecki, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

  - Podczas tej Mszy Świętej chcemy również dziękować za jubileusz 10. rocznicy oficjalnego uznania nazwy Groń Jana Pawła II, której używa się już od ponad 30 lat - mówił Stefan Jakubowski, inicjator przemianowania nazwy szczytu, wcześniejszej Jaworzyny, wznoszącego się na wysokość 890 m n.p.m. koło Leskowca w Beskidzie Małym, niedaleko Andrychowa.

   

   

  Z papieskim imieniem

    Kaplica na Groniu Jana Pawła II zimą
  Stefan Jakubowski
  Sama inicjatywa zmiany ma znacznie dłuższą niż 10 lat historię, bo z wnioskiem w sprawie o zmianę nazwy Stefan Jakubowski, prezes Koła PTTK "Szarotka" przy PPPT Dom Mody Elegancja w Katowicach, wraz z Aleksym Siemionowem, przewodniczącym Komisji Turystyki Górskiej oddziału PTTK w Wadowicach, wystąpił jeszcze w 1981 r.

  W grudniu tego samego roku taką uchwałę podjęła wadowicka Komisja Turystyki Górskiej i nazwa zaczęła być stosowana w wydawnictwach i na mapach.

  Okazało się po latach, że działo się to nieoficjalnie, bo władze samorządowe nie podjęły przekazania wniosku i procedura formalnej zmiany "utknęła".

  W tym czasie szczyt stał się znany już w całej Polsce i na świecie. Na papieskim Groniu powstał krzyż "Ludziom gór", przy którym odbywały się systematyczne nabożeństwa w intencji Jana Pawła II.

  W 1995 roku powstała tu górska kaplica - dar z okazji 75. urodzin papieża. Prowadzi do niej specjalnie wytyczony szlak białych serc. Przy niej co roku kończyły się górskie rajdy "Szlakami Jana Pawła II", a niedzielne Eucharystie gromadziły nawet po kilka tysięcy pielgrzymów i turystów.

  Pielgrzymowanie do tego miejsca, systematycznie wzbogacanego o kolejne papieskie pamiątki zgromadzone w muzealnej salce, a także o wzniesiony w 2001 r. pomnik papieża, stało się dla wielu środowisk z całej Polski południowej tradycją. Wśród pielgrzymów byli też hierarchowie: kard. Stanisław Dziwisz - jeszcze jako sekretarz papieża, kard. Stanisław Nagy, systematycznie odwiedzający to miejsce biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, bp Janusz Zimniak, bp Jan Szkodoń z Krakowa.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół