• facebook
 • rss
 • "Zmierzch" - konferencja naukowa

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 14.11.2013 11:43

  Czy obserwujemy zmierzch tradycyjnego rozumienia płci? Czy w fazie schyłkowej znajdują się: dziewictwo, monogamia i małżeństwo?

  Czy obserwujemy zmierzch tradycyjnego rozumienia płci? Czy w fazie schyłkowej znajdują się: dziewictwo, monogamia i małżeństwo?

  To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi szukają uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej „Zmierzch” w Bielsku-Białej.

  Konferencję organizują wspólnie Instytut Teologiczny św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, w którego siedzibie odbywa się dzisiejsza część wykładów i dyskusji oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna, w której gmachu będzie miała miejsce jutrzejsza część konferencji.
  W spotkaniu uczestniczy ponad osiemdziesięciu naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, między innymi ze Słowenii, Bułgarii, Szkocji, Czech i Szwajcarii. Prelegenci i dyskutanci rozważają temat zmierzchu niemal w szerokim wachlarzu zjawisk naukowych, kulturowy, społecznych, obyczajowych i religijnych, a także w literaturze i sztuce.
  W zajęciach udział biorą także studenci uczelni organizujących konferencję.

  - Inspiracją dla tego rodzaju konferencji naukowej jest popularność wszelkich przejawów katastrofizmu, a także współczesne zainteresowanie eschatologią i mesjanizmem, degradacja wartości, upadek elit i obyczajów, nurt pesymizmu historycznego, destrukcja światopoglądu materialistycznego i związanych z nim ideologii, a także kryzys religii - wyjaśniają organizatorzy dwudniowego spotkania. - Z drugiej strony chcielibyśmy „odczarować” dekadenckość tych konotacji na rzecz „ziarna nadziei”, wskazując mądrość utożsamianą z ptakiem Minerwy. W takim ujęciu zmierzch jawi się jako etap nieuchronnie poprzedzający zmianę: zapowiedź poranku, narodzin czegoś nowego, przebudzenia - gotowości podjęcia nowych wyzwań. Zmierzch jest wówczas niezbywalnym elementem postępu.
  Konferencja zakończy się w piątek 15. listopada.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół