• facebook
 • rss
 • Zemsta na Placu

  ur

  dodane 08.09.2013 07:15

  Bielsko-Biała ponownie dołączyła do ponad 750 polskich miejscowości, w których czytano "Zemstę" Aleksandra Fredrę. W stolicy Podbeskidzia - w centrum miasta, na Placu Chrobrego.

  Wczesnym, sobotnim popołudniem 7 września bielszczanie i przebywający w mieście goście zasiedli na Placu Chrobrego w rzędach specjalnie ustawionych krzeseł  i na ocenionych ławeczkach, żeby po raz kolejny dołączyć do mieszkańców polskich miejscowości, w których odbywało się drugie narodowe czytanie.

  W zeszłym roku cała Polska czytała "Pana Tadeusza". Tym razem -  dramaty Aleksandra Fredry.

  Doroczne spotkanie z polską literaturą otworzyli: Jacek Krywult - prezydent miasta i Bogdan Kocurek  - dyrektor Książnicy Beskidzkiej, która wraz z urzędem miasta była głównym organizatorem narodowego czytania w Bielsku-Białej.

  Na schodach placu, bielscy aktorzy Teatru Polskiego: Marta Gzowska-Sawicka, Kazimierz Czapla i Sławomir Miska oraz Lucyna Sypniewska z Teatru Lalek "Banialuka" z wielkim zaangażowaniem w role i pełnym profesjonalizmem zaprezentowali słuchaczom "Zemstę".

  Pracownicy Książnicy przygotowali także specjalny okolicznościowy stempel akcji, którym można było podbić własne egzemplarze dzieł Fredry.

  Czytaniu towarzyszyła wystawa "Zemsta Aleksandra Fredry" , przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej przy ul. Podcienie 9. Prezentuje ona całość twórczości Aleksandra Fredry. Pokazano różne edycje wydań dzieł pisarza - od najstarszych XIX wieku, aż po współczesne oraz realizacje teatralne i filmowe na przestrzeni lat. Oprawę graficzną wystawy stanowią ilustracje przedstawiające życie i twórczość pisarza. Wystawę można zwiedzać do końca września.

  Do Narodowego Czytania Fredry zaprosiła Polaków Kancelaria Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, by popularyzować czytelnictwo wśród Polaków, zwrócić uwagę na dbałość o polszczyznę i wzmocnić poczucie wspólnej tożsamości. A za rok - narodowe czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół