• facebook
 • rss
 • Turyści na Groniu Jana Pawła II

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 30.07.2013 10:00

  Na papieskim szczycie modlili się turyści i pielgrzymi. Z nimi dziękowali Panu Bogu także bp Tadeusz Rakoczy, za 50-lecie święceń kapłańskich, oraz Stefan Jakubowski, obchodzący 80. urodziny.

  Jubileuszową Eucharystię sprawował bp Rakoczy wraz z ks. prał. Stanisławem Czernikiem, duchowym opiekunem kaplicy, a wokół niej zgromadziło się około 2 tysiące turystów i pielgrzymów. Był wśród nich Stefan Jakubowski wraz z rodziną. To on przed laty zainicjował, a dziś wraz z bliskimi czuwa nad organizacją całej serii spotkań modlitewnych dla turystów: nabożeństw, rajdów górskich "Szlakami Jana Pawła II", a także konkursów poetyckich na wiersz o papieskim Groniu.

  - To miejsce tętni modlitwą za Jana Pawła II. Drogi Stefanie, dziękuję ci z całego serca za to wielkie dzieło, które jest owocem twojej miłości do Boga, na tej drodze do Jana Pawła II, którego utrwaliłeś tutaj na zawsze - mówił bp Rakoczy. Na ręce Stefana Jakubowskiego bp Rakoczy złożył podziękowania dla wszystkich osób, które w ciągu minionych ponad dwudziestu lat wspierają związane z tym miejscem inicjatywy na rzecz umocnienia więzi z Janem Pawłem II. Należy do nich zbudowana najpierw zakrystia - zaplecze do polowych nabożeństw, a później - w 1995 roku - kaplica, z czasem rozbudowana o dzwonnicę, w której mieści się małe muzeum papieskich pamiątek. Cały teren został ogrodzony, a wokół kaplicy powstały też małe kapliczki, m.in. św. Maksymiliana.

  Z inicjatywy Stefana Jakubowskiego szczyt, noszący kiedyś nazwę: Jaworzyna, został przemianowany na Groń Jana Pawła II, w sąsiedztwie kaplicy stanął pomnik papieża z kamienną ścieżką utrwalającą ślady jego stóp. Jak wspominał w homilii bp Tadeusz Rakoczy, Jan Paweł II ostatni raz wszedł tu jako kardynał w 1970 r. Potem, 16 czerwca 1999 r., jako papież przelatywał nad Groniem i z helikoptera błogosławił to miejsce i ludzi, którzy tu przychodzą. Trzy lata później, w 2002 r., jeszcze raz oglądał ze śmigłowca te góry, kaplicę i błogosławił zebranych wokół niej wiernych.

  - Tu, na Groniu, na ołtarzu polowym wypisano kiedyś słowa: - Jest nas troje: Bóg, góry i ja. To piękne słowa, ale dzisiaj trzeba je nieco zmienić, a dzięki temu staną się może jeszcze piękniejsze: - Jest nas wielu: Bóg, góry i my! Przyszliśmy tutaj, żeby raz jeszcze sobie uświadomić, że nie jesteśmy sami, że Bóg jest z nami - mówił bp Rakoczy.

  W imieniu Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II jubileuszowe życzenia od pielgrzymów-turystów biskupowi Rakoczemu złożyła Danuta Jakubowska. Wraz z mężem wręczyli jubilatowi pamiątkową fotografię biskupa Rakoczego i Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu. Delegacja andrychowskich samorządowców wręczyła kopię wizerunku Matki Bożej z Guadelupe.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół