Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nasi w Rio!

Po Tygodniu Misyjnym spędzonym w Sao Paolo nasi młodzi dotarli do Rio de Janeiro, gdzie świętują Światowe Dni Młodzieży i czekają na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Brazylijczycy zaprowadzili naszych młodych, oczywiście, także do ważnych dla nich miejsc kultu Bożego. Razem byli m.in. w klasztorze św. Antoniego Galvao - pierwszego świętego brazylijskiego franciszkanina, czciciela Maryi Niepokalanej, o którego wstawiennictwo proszą szczególnie matki z powikłaniami okołoporodowymi. W drodze do Rio de Janeiro odwiedzili sanktuarium maryjne w Aparecida.

- Na terenie sanktuarium można było dostrzec mnóstwo różnych flag i koszulek pokazujących wielość narodową. Tysiące pielgrzymów, podobnie jak my, w Aparecidzie zatrzymało się w drodze do Rio - mówi ks. Grzegorz. - Tuż po południu pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Sao Paulo. Oj, trudno było się nam pożegnać po takim czasie. Mamy nadzieję na spotkanie w Rio, a potem w Polsce. Wieczorem część naszej grupy udała się na szczyt góry na pograniczu Aparecidy, skąd mogliśmy spojrzeć na panoramę miasta. Na szczycie góry stoi figura Matki Bożej z Aparecidy, do której można wejść i znaleźć się pod płaszczem Matki Bożej, co też z radością uczyniliśmy. Niespodzianka na koniec - zjechaliśmy nietypową taksówką - takim samochodzikiem, który miał chyba ze 100 lat.

Ostatnim przystankiem przed Rio był park narodowy w Itatiaia.

- Brazylia ma również swoje uroki przyrodnicze. Szczególnie można tego doświadczyć w parku narodowym - opowiada ks. Strządała. - Itatiaia to najstarszy park narodowy w Brazylii. Założony został w latach 30. ubiegłego wieku. Park jest rozległy i swoim terenem obejmuje obszar trzech stanów. Typowym sposobem poruszania się po nim jest samochód. Byliśmy nielicznymi piechurami wchodzącymi do parku. Jednak i my przesiedliśmy się po kilkuset metrach do samochodu, a to dzięki gościnności Eryka i Pryscylii, którzy przybyli do Itatiaia z południowej Brazylii z okazji swojej rocznicy ślubu. Po drodze do parku obserwowaliśmy, jak rosną bananowce. W samym parku - bogata roślinność podobna już do tropikalnej. Ze zwierząt gościnne i chętne do fotografowania okazały się... małpy!

Codzienne relacje z Rio ks. Grzegorz i jego grupa zamieszczają na internetowej stronie: www.xg.aau.pl.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy