• facebook
 • rss
 • Hałcnów dziękował za bł. Małgorzatę Szewczyk

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 14.07.2013 00:22

  Podsumowaniem uroczystości w naszej diecezji po beatyfikacji matki Małgorzaty Szewczyk było dziękczynienie w Hałcnowie, jakie złożyli z bp Piotrem Gregerem wierni i siostry serafitki.

  Jak przypomniano przy tej okazji, tu – w Hałcnowie – matka Małgorzata Łucja Szewczyk założyła pierwszy na terenie zaboru austriackiego klasztor Zgromadzenia Sióstr Serafitek i zapoczątkowała pierwsze dzieła związane z charyzmatem zgromadzenia: opiekę nad samotnymi osobami w podeszłym wieku i dziećmi. – Tu rozpoczęła posługę ubogim, chorym i opuszczonym. Przypominała, że w ludziach opuszczonych i ubogich należy widzieć samego Chrystusa – mówił ks. prał Stanisław Morawa, proboszcz hałcnowski i kustosz sanktuarium MB Bolesnej.

  - Zapamiętano ją jako osobę zrównoważoną, delikatną, pełną prostoty i pogody ducha, zatroskaną o potrzeby bliźnich, bardzo wrażliwą na ludzką krzywdę, cierpienie i ubóstwo – mówił bp Greger.

  Wśród licznie zgromadzonych uczestników dziękczynnych uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywultem i siostry serafitki z różnych stron Polski. Przybyły do Hałcnowa m.in. matka generalna Joanna Wiśniowska, s. Magdalena Cwajda, przełożona prowincji oświęcimskiej i wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego – s. Ancilla Stasiowska.

  - Pragniemy dziękować za dar jej życia i pozostawiony nam wzór miłości Boga i człowieka – mówiła s. Natalia Wałach, przełożona hałcnowskiej wspólnoty serafitek, dziękując też wszystkim, którzy dołączyli do dziękczynienia sióstr.

  Modlitwie dziękczynnej u stóp Matki Bożej Hałcnowskiej, przed której figurą 120 lat wcześniej modliła się także matka Małgorzata Szewczyk, zaszczepiając w siostrach serafitkach wielką miłość dla Matki Bożej Bolesnej, ustawione były dwa relikwiarze. Jeden z nich na zakończenie Eucharystii kapłani i wierni ucałowali, a drugi został uroczyście przeniesiony do domu sióstr – gdzie umieszczony został w kaplicy, przed płaskorzeźbą z wizerunkiem matki Małgorzaty. Bp Piotr Greger poświęcił płaskorzeźbę, a uroczystość dziękczynną zakończyła modlitwa do nowej błogosławionej.

  Do prowadzonego przez siostry serafitki w Hałcnowie przedszkola im. bł. Małgorzaty Szewczyk trafi ofiarowany przez przełożoną generalną zgromadzenia obraz błogosławionej ukazanej wśród jej najmłodszych podopiecznych. Z wdzięczności za dar świętości matki Małgorzaty nosząca jej imię róża Żywego Różańca złożyła podczas dziękczynnej Mszy Świętej dar na dofinansowanie pobytu przedszkolaków z rodzin uboższych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół