• facebook
 • rss
 • Dziękujemy za Twoją wiarę...

  Urszula Rogólska, Alina Świeży-Sobel

  dodane 08.06.2013 16:55

  - Biskup Tadeusz budował i buduje Kościół. Czyni to gorliwie, nie oszczędzając siebie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w Bielsku-Białej, podczas uroczystości 50-lecia kapłaństwa biskupa Tadeusza Rakoczego, swojego kolegi rocznikowego.

  W uroczystości uczestniczyli wierni i ich duszpasterze z diecezji bielsko-żywieckiej oraz kilkudziesięciu biskupów z różnych stron Polski i zagranicy. Przybyły setki kapłanów, a wśród nich 27 rocznikowych kolegów biskupa Tadeusza Rakoczego m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, biskup Jan Zając z Krakowa, czterej kapłani bielsko-żywieccy, którzy byli święceni 50 lat temu w Katowicach i jeden jubilat z diecezji pelplińskiej. Przybył także m.in. kard. Franciszek Macharski, abp Józef Kowalczyk, abp Damian Zimoń. Wszyscy oni świętowali 8 czerwca razem z biskupem bielsko-żywieckim w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa jego złoty jubileusz kapłański.

  Wśród gości byli także: kardynał Marian Jaworski, emerytowany łaciński metropolita Lwowa oraz František Lobkowicz, biskup ostrawsko-opawski w Czechach i biskup żyliński Tomáš Galis ze Słowacji. Nie zabrakło biskupa Pawła Anweilera, zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. radcy Jana Grossa - honorowego przewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Homilię wygłosił kardynał Stanisław Dziwisz. Mówił o łączącej go wieloletniej relacji koleżeńskości i przyjaźni z biskupem Rakoczym - zwłaszcza z czasów pracy przy Stolicy Apostolskiej i Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II.

  Zwrócił uwagę na zasługi księdza biskupa w tworzeniu diecezji bielsko-żywieckiej w 1992 roku, na jego troskę o rodzinę, wychowanie dzieci i młodzieży, wrażliwość na drugiego człowieka.

  - Znane jest jego zaangażowanie społeczne i patriotyczne. Podchodzi do ludzi i do spraw z sercem. Zna swoich i swoi go znają - mówił ksiądz kardynał. Podkreślił głęboką więź łączącą biskupa Tadeusza z nauczaniem i osobą bł. Jana Pawła II i dodał, że księdza biskupa najlepiej charakteryzuje jego zawołanie biskupie - słowa zaczerpnięte z Listu do Efezjan: „In aedificationem Corporis Christi” - „Ku budowaniu Ciała Chrystusowego”. - Biskup Tadeusz budował i buduje Kościół. Czyni to gorliwie, nie oszczędzając siebie - mówił ksiądz kardynał.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół