• facebook
 • rss
 • To Ewangelia Ducha Świętego

  Urszula Rogólska

  dodane 05.06.2013 13:51

  Około 2 tys. młodych ludzi z Kościołów chrześcijańskich na Podbeskidziu, Górnym Śląsku i Zaolziu wzięło udział w ekumenicznym biblijnym konkursie "Jonasz".

  - Duch Święty jest w tej księdze główną postacią. Działa dla ludzi i przez ludzi. Dlatego też księga ta jest nazywana Ewangelią Ducha Świętego - rozpoczyna się tym wydarzeniem, którym kończy się Ewangelia według św. Łukasza - Wniebowstąpieniem Jezusa i prowadzi przez Zesłanie Ducha Świętego przez pierwszych 30 lat Kościoła - mówił biskup Tadeusz Rakoczy w wypełnionej sali Bielskiego Centrum Kultury podczas gali 16. Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

  - Dzieje Apostolskie to niezwykła księga, ukazująca wielu świadków wiary z pierwszych lat Kościoła. Dzisiaj świadków wiary we współczesnym świecie witamy w Bielskim Centrum Kultury - mówił ks. prałat Józef Oleszko diecezjalny duszpasterz młodzieży i wizytator katechizacji. Razem z nim finalistów konkursu witał Bogusław Czyż, prezes ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz”, które razem z Wydziałem Katechetycznym Kurii Bielsko-Żywieckiej jest jego głównym organizatorem.

  „Jonasz” odbył się w tym roku po raz szesnasty. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W trzyetapowych zmaganiach wzięło udział około 2 tys. przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z Kościołów: rzymsko-katolickiego diecezji bielsko-żywieckiej,  ewangelicko-augsburskiego diecezji cieszyńskiej i katowickiej, Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu oraz innych kościołów ewangelickich. W etapie szkolnym - około 2 tys. osób, w rejonowym - 800 i w finale, który odbył się w bielsko-żywieckiej kurii diecezjalnej - 336. Dodatkowo w „Spec edycji” - „Jonaszu” dla uczniów szkół specjalnych - wzięło udział 24 uczestników.

  Konkursowi wiedzy towarzyszyły także: przegląd piosenki i małych form teatralnych „Dzielmy się wiarą jak chlebem” oraz konkurs fotograficzny „Znaki Boga we współczesnym zlaicyzowanym świecie”.

   

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół