• facebook
 • rss
 • Opolski sukces "Banialuki"

  Urszula Rogólska

  dodane 13.05.2013 14:36

  Teatr Lalek "Banialuka" triumfował podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Lalek w Opolu. Do Bielska-Białej przywiózł aż pięć nagród z tego najważniejszego dla środowiska lalkarskiego przeglądu.

  Festiwal prezentuje najlepsze wybrane przez specjalną komisję przedstawienia, zrealizowane w polskich teatrach lalek w ostatnich dwóch latach.

  Jak informuje Katarzyna Jacewicz-Marciniak z "Banialuki", bielski teatr zdobył aż pięć nagród za przedstawienie „Złoty klucz” Jana Ośnicy w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego, ze scenografią Julii Skuratovej i muzyką Roberta Łyczaka.

  Jury profesjonalne (Piotr Cieplak – reżyser, Leszek Mądzik – twórca Sceny Plastycznej KUL, Andrzej Zarycki – kompozytor, Maciej Nowak – szef Instytutu Teatralnego, Wiesław Cichy – aktor) przyznało "Banialuce":

  - nagrodę za przedstawienie „Złoty klucz”,

  - nagrodę aktorską dla Katarzyny Pohl,

  - nagrodę aktorską dla Ryszarda Sypniewskiego,

  - nagrodę za muzykę dla kompozytora Roberta Łuczaka.

  Ponadto Związek Artystów Scen Polskich swoją Nagrodą im. Władysława Jaremy uhonorował zespół aktorski Teatru za role w przedstawieniu „Złoty klucz”. 

  - Spektakl został też wyjątkowo gorąco przyjęty przez publiczność - zarówno środowiskową jak i widzów spoza kręgów teatralnych. Podobnie zresztą było również na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, podczas których 27 kwietnia „Złoty klucz” został zaprezentowany - informuje Katarzyna Jacewicz-Marciniak. - Zarówno w Opolu jak i w Warszawie widzowie po obejrzeniu przedstawienia podkreślali nie tylko uniwersalizm i aktualną dziś wymowę spektaklu, ale także walory inscenizacyjne oraz kunszt animacyjny i aktorski zespołu Teatru Lalek Banialuka. Na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych (które nie miały charakteru konkursu), wygraną był gorący odbiór zarówno przez młodszych jak i starszych widzów oraz niezwykle interesujące spotkanie publiczności z realizatorami „Złotego klucza”.  

  15 maja „Złoty klucz” zostanie pokazany w Poznaniu na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży „KON-TEKSTY”.

  "Złoty klucz" podejmuje problematykę wartości etycznych w życiu człowieka, a także wpływu otoczenia na jego postawy i decyzje. Skłania do refleksji, a niebanalna inscenizacja oddaje urok dawnych, lalkowych widowisk.

  Główny bohater przedstawienia pyta przypadkowo napotkanego Świętego Piotra dlaczego pomimo tego, że jest uczciwy, pracowity i szczery, źle mu się powodzi. Zabiegany i zajęty wieloma sprawami święty odpowiada wymijająco: „Wiedzie ci się źle, bo… nie przykręcasz”. Traktuje tę odpowiedź jako przyzwolenie na nieuczciwe życie i natychmiast zaczyna kraść, oszukiwać i kłamać. Jego zuchwałość rośnie z każdym kolejnym oszustwem, aż w swej buńczuczności ośmiela się zadrwić nawet z samej śmierci…

  Akcja rozgrywa się w trzech przestrzeniach - na ziemi, w piekle i w niebie. Postaci odgrywane są przez rzeźbione w drewnie lalki, nawiązujące do ludowych świątków. Żywe i dowcipne dialogi, komizm sytuacyjny oraz przyciągająca uwagę muzyka sprawiają, że spektakl mocno zapada w pamięć widzów.

  (Na podstawie informacji teatru: www.banialuka.pl).

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół