• facebook
 • rss
 • Vademecum pielgrzyma

  Materiały Organizatorów

  dodane 16.04.2013 00:00

  Drogi Bracie! Droga Siostro! Pielgrzymem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Sanktuarium Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach jest ten, kto wypełnił formularz zgłoszeniowy, podpisał regulamin i uiścił opłatę wpisową we właściwym miejscu i czasie, tj. od 11.02.2013 r. do 31.03.2013 r.

  PIESZA PIELGRZYMKA

  Jest czytelnym znakiem wędrującego Kościoła, czyli wspólnoty w drodze uświęcenia się przez modlitwę i pogłębianie wiary. Zatem musi ją cechować duch modlitwy i ofiary oraz przykład, dobre świadectwo i porządek wewnętrzny. To również „Rekolekcje w Drodze”, na których pielgrzym bierze udział w codziennej Mszy Świętej, przyjmuje Komunie Świętą, czynnie uczestniczy w śpiewie, modlitwach, konferencjach i rozważaniach. W stosownych chwilach umie zachować milczenie.
  Zachęca się, aby jeszcze przed rozpoczęciem pielgrzymiej wędrówki skorzystać z Sakramentu Pokuty, aby od samego początku rozpocząć pielgrzymowanie z Chrystusem w sercu. Będzie również możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty w trakcie marszu na końcu grupy.
  Pielgrzymka to jedna wielka rodzina, dlatego zwracamy się do siebie BRACIE, SIOSTRO. I jak to w rodzinie, każdy troszczy się o bliźniego, zwracając szczególną uwagę na starszych, słabszych i małe dzieci. Drobne dolegliwości fizyczne i wszelkie niewygody przyjmujemy w duchu chrześcijańskiej pokuty.
  Na czas pielgrzymki zabrania się spożywania napojów alkoholowych, oraz zażywania, picia, wąchania, wstrzykiwania jakichkolwiek środków odurzających.
  W miarę możliwości należy ograniczyć palenie tytoniu.
  Szczególną wdzięczność okazujemy tym, którzy nas goszczą na postojach, noclegach i na trasie.

  CO ZABRAĆ ZE SOBĄ.

  Należy mieć przy sobie legitymację, znaczek pielgrzyma, różaniec, śpiewnik pielgrzymkowy.

  Plecak - torba (ładowany na auto bagażowe)
  Uczestnik pielgrzymki powinien zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek:
  Świeżą koszulkę na każdy dzień z rękawem przykrywającym ramiona
  Ciepłą odzież
  Skarpety na każdy dzień
  Bielizna na każdy dzień
  Spodnie, spódnica, sukienka zakrywająca kolana
  Dobre, sprawdzone obuwie sportowe w zapasie
  Drobny zapas wody mineralnej
  Drobny zapas konserw, serków topionych, pasztetów itp.
  Herbata, kawa, cukier
  Śpiwór
  Karimata
  Namiot
  Przybory toaletowe: szczotka, pasta, mydło, szampon, ręcznik, grzebień (poleca się
  w małych opakowaniach turystycznych)

  Plecak mały noszony w ciągu dnia
  Siedzisko, karimata, aby odpocząć na postoju
  Kubek i łyżka
  Pelerynę, poncho lub płaszcz przeciwdeszczowy
  Czapkę na słońce
  Krem z filtrem
  Skarpety w zapasie
  Butelkę wody mineralnej, herbaty lub innego napoju bezalkoholowego
  Jedzenie na jeden dzień
  Dokument tożsamości i kartę usług medycznych
  Apteczkę osobistą

  TRANSPORT BAGAŻU
     
  Bezwzględnie każdy bagaż musi zawierać otrzymaną przy zapisach kartę bagażową z podaną grupą i numerem pielgrzyma. Jeśli bagaż jest dwuczęściowy np. plecak i śpiwór lub/i namiot należy solidnie związać ze sobą te przedmioty, (np. sznurkiem), aby tworzyły stabilną całość i nie zgubiły się przy rozładowaniu bagażu na noclegach. Bagaż należy załadować na odpowiednio oznakowane
  i przyporządkowane auto bagażowe dla danej grupy, do której pielgrzym jest zapisany, do 15 min przed rozpoczęciem Mszy Świętej czy innego nabożeństwa. Dostęp do bagażu możliwy jest jedynie na noclegu.
  Samochody prywatne należy wcześniej zgłosić kierownictwu pielgrzymki.

  WYŻYWIENIE

  Na postojach należy się posilić i nawodnić organizm, w związku z tym w małym plecaku powinny się znajdować kanapki, woda, herbata, sok bądź inny napój bezalkoholowy, a także metalowy kubek, łyżka, nożyk. Na niektórych postojach będzie możliwość zakupienia artykułów spożywczych w sklepie.

  OPIEKA LEKARSKA

  Fachową opieką medyczną pielgrzymi zostaną otoczeni przez Maltańską Służbę Medyczną.
  W miejscach noclegowych wieczorem będą czynne punkty medyczne, gdzie można się zgłaszać po pomoc. Zaleca się, aby pacjent był już umyty. O godzinach i dokładnych miejscach dyżury punktu medycznego pielgrzymi będą informowani na bieżąco.
  Pielgrzym w swoim dziennym plecaku powinien również posiadać apteczkę pierwszej pomocy.

  Apteczka
  Środki opatrunkowe
  Plaster na kółku
  Plastry z opatrunkiem
  Igły jednorazowego użytku
  Woda utleniona
  Spirytus salicylowy
  Talk
  Tabletki przeciwbólowe
  Witaminy
  Maści, żele przeciwbólowe, przeciwzapalne na mięśnie i stawy
  Bandaże zwykłe, elastyczne oraz, jeśli ktoś potrzebuje, opaskę uciskową na kolana, staw     skokowy.

  Jeśli ktoś zażywa jakiekolwiek leki koniecznie zabiera je ze sobą!
  Proszę również dołączyć informację, o jakiej porze i w jakich dawkach je zażywa, najlepiej wpisując do informatora.

  Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona nóg, dlatego obuwie powinno być sprawdzone (sportowe, z grubą podeszwą), a na postojach dajemy odpocząć nogom poprzez zdjęcie obuwia i uniesienie nóg do góry i oparcie np. o murek. Należy również zaopatrzyć się w dobre skarpety.
  Również konieczna jest ochrona naszego organizmu przed nadmiarem słońca, dlatego obowiązkowo nosimy przeciwsłoneczne nakrycie głowy i pijemy dużo płynów, aby uniknąć  odwodnienia lub przegrzania organizmu.
  W razie potrzeby udzielenia pomocy w szpitalu, każdy pielgrzym powinien mieć przy sobie aktualny dokument ubezpieczenia np. RMUA, legitymację emeryta, rencisty i numer pesel.

  NOCLEGI
  Ze względu na pokutny charakter pielgrzymki, trzeba liczyć się  z noclegami w szkołach, świetlicach, remizach strażackich, bądź u gospodarzy w domach prywatnych. Zaleca się posiadanie namiotów.
  Miejsca noclegowe będą wskazywane przez kwatermistrzów.

  Palenie tytoniu ograniczamy – palimy w miejscach do tego przeznaczonych.
  Bezwzględnie zakazuje się picia alkoholu, oraz zażywania, picia, wąchania, wstrzykiwania jakichkolwiek środków odurzających.
  Nie będą również tolerowane chuligańskie wybryki.
  Pielgrzym bezwzględnie zachowuje kulturę osobistą, daje dobry przykład, nie ma wymagań wobec gospodarzy czy kwatermistrzów, jest wdzięczny za gościnę, po sobie zostawia porządek, korzysta z miejsc przydzielonych przez gospodarzy zgodnie z ich przeznaczeniem, a po godz. 22:00 zachowuje ciszę nocną.
  Zakazuje się również wspólnego nocowanie kobiet i mężczyzn niespokrewnionych w jednym pomieszczeniu czy namiocie.
  Do miejscowości noclegowych nie wolno przychodzić lub dojeżdżać przed przyjściem pielgrzymki, chyba, że pielgrzym ma takie zezwolenie od odpowiednich służb pielgrzymki.

  ORGANIZACJA MARSZU

  Po zakończonej Mszy Świętej, nabożeństwie czy postoju grupa formuje się i podąża za krzyżem prawą stroną jezdni (zgodnie z kierunkiem jazdy), nie przekraczając środka jezdni, gdyż pielgrzymka jest grupą zorganizowaną zwaną kolumną (wyjątek stanowi trasa polnymi drogami). Dlatego każdego pielgrzyma obowiązuje przestrzeganie kodeksu ruchu drogowego. W czasie marszu kategorycznie zabrania się zmieniania grupy, przechodzenie na lewą stronę drogi, pozostawanie za grupą lub pomiędzy grupami (wyjątek spowiedź w drodze, pomoc medyczna).
  Należy bezwzględnie wykonywać polecenia służb porządkowych, odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo na pielgrzymce.
  Na postojach i noclegach, a także w trasie zostawiamy po sobie porządek. Śmieci składujemy w wyznaczonych miejscach.

  W przypadku naruszenia w/w przepisów pielgrzym może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.

  Zapraszamy do pomocy w organizacji pielgrzymki poprzez pełnienie służb: porządkowego, kwatermistrza, bagażowego, muzycznego, technicznego. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Mariusz Zawada mzawada@op.pl

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: PIELGRZYMKA

  Zobacz także

  Reklama

  przewiń w dół