• facebook
 • rss
 • Co wy tam, chłopaki, kręcicie?

  Urszula Rogólska

  dodane 13.03.2013 10:18

  Zajęli dziesiąte miejsce w ogólnopolskim rankingu maturalnym. Ale licealiści i gimnazjaliści z bielskich szkół KTK szczycą się tym, że dobre wyniki w nauce, to nie wszystko!

  Do szkoły chodzi się głównie po to, żeby zdobywać wiedzę i osiągać jak najlepsze wyniki - to jasna sprawa! Maturzyści z liceum prowadzonego w Bielsku-Białej przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne udowodnili, że jeśli chodzi o ten aspekt, są w krajowej czołówce. W ostatnim rankingu zajęli dziesiąte miejsce!

  A 12 marca licealiści i gimnazjaliści z tej szkoły pokazali, że to jeszcze na pewno nie wszystko na co ich stać. W obecności prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, zaproszonych gości - w tym zaprzyjaźnionych z nimi członków Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 - zaprezentowali efekty swoich projektów historycznych „Dumni z historii Polski”.

  Uczniowie zaprosili do zwiedzenia szkolnej izby pamięci, poświęconej bielskim i bialskim policjantom zamordowanym w Twerze; opowiedzieli o zrealizowanych przez nich czterech filmach dokumentalnych - o Polsce i jej znaczeniu w Europie przed wybuchem II wojny światowej i żołnierzach wyklętych. Obecnie pracują także nad filmem o powstaniu styczniowym oraz historią schronisk Beskidu Śląskiego. W szkolnym „Starym Kinie” goście młodzieży mogli zobaczyć fragment filmu „Wrzesień 1939 - Chwała polskim bohaterom”. Na zakończenie spotkania, młodzi zaprosili wszystkich do kawiarenki, w której w role kelnerów wcieli się uczniowie w historycznych strojach ułanów.

  - Wasz sukces, to ogromna promocja miasta. Ale ważne jest to, że oprócz zaangażowania w uzyskanie jak najlepszych wyników w nauce, w tej szkole zwracacie też uwagę na treści patriotyczne - mówił Jacek Krywult. - Nauka jest bardzo ważna, ale ważne jest, żebyśmy znali naszą historię. Wy chcecie ją poznawać. Żyjemy w czasach, kiedy można ją odkrywać i pielęgnować. Dziękuję wam i gratuluję!

  Czwórkę pasjonatów historii: Wojciecha Szlagurę, Zbigniewa Zemanka, Sebastiana Bednarskiego i Jana Zacharejko, którzy tworzą pasjonujące dokumentalne filmy historyczne, zmobilizował do działania profesor Andrzej Widz. Na co dzień... matematyk w szkołach KTK.

  - Historia  musi być żywa, żeby interesowała - mówią młodzi historycy z LO KTK. - Założyliśmy z panem profesorem, że w dzisiejszych czasach książki przestały przemawiać do młodzieży i postawiliśmy na projekty paramultimedialne.

  Więcej - w papierowym „Gościu” nr 12 na 24 marca 2013 r.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół