• facebook
 • rss
 • O. Wiesław z Jaworzynki biskupem w Kanadzie!

  Urszula Rogólska/KAI

  dodane 16.02.2013 20:37

  Pochodzący z Jaworzynki misjonarz – oblat o. Wiesław Krótki – został mianowany przez papieża biskupem diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie. Na dalekiej północy, wśród Inuitów Ziemi Baffina, misjonarz pracuje od 23 lat.

  – O. Wiesław dzisiaj zadzwonił do nas z tą radosną wiadomością – mówi ks. Jerzy Palarczyk, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. – Ogromnie się cieszymy, że tak ważna posługa w Kościele została powierzona naszemu rodakowi. Zastąpi on swojego zakonnego współbrata, Kanadyjczyka, 77-letniego bp. Reynalda Rouleau. O. Wiesław serdecznie nam dziękował za modlitwę, którą go wspieramy od początku jego drogi zakonnej, a zwłaszcza wtedy, kiedy wyjechał na misje do Kanady.

  – Rozmawialiśmy wczoraj, był nieco tajemniczy, nie mógł wyjawić do końca tej wiadomości, bo dopiero dziś miała być ogłoszona oficjalnie – cieszy się Anna Krótka, mama o. Wiesława. – To wielka radość dla nas, ale mamy też świadomość, że poza pracą misyjną czekają na niego nowe, bardzo odpowiedzialne zadania. Bardzo prosimy Pana Boga, żeby mu błogosławił także w tych nowych obowiązkach.

  Biskup nominat Wiesław Krótki urodził się 12 czerwca 1964 roku w Istebnej, w rodzinie Stanisława i Anny z domu Waszut, mieszkańców Jaworzynki. W 1979 roku skończył szkołę podstawową w Jaworzynce i wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Markowicach na Kujawach.

  7 września 1983 r. został przyjęty do nowicjatu zgromadzenia w Kodniu, a 8 września 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przygotowywał się do kapłaństwa w latach 1984–1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze i 19 czerwca 1990 roku z rąk biskupa Jerzego Stroby otrzymał święcenia kapłańskie. 21 października tegoż roku otrzymał krzyż misyjny i został skierowany do pracy w Kanadzie. Przez rok przygotowywał się do niej w Winnipeg.

  Pracował duszpastersko wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona w Kanadzie. W latach 1999–2005 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudson. Ostatnio pracował w Igloolik, jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1000 do 1500 km.

  Diecezja Churchill-Baie d’Hudson ma powierzchnię siedmiokrotnie większą od Polski (2,3 mln km²). Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. to katolicy. Posługę duszpasterską pełni tam 16 kapłanów zakonnych i 3 diecezjalnych.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół