• facebook
 • rss
 • Gdy talent drzemie, to się go budzi!

  Urszula Rogólska

  dodane 01.02.2013 15:05

  Eucharystia, brawurowy występ orkiestry, spektakl teatralny, wręczenie nagród - w tym biletu do Włoch - i rejestrująca wszystko ekipa telewizyjna - tak świętowali dzień św. Jana Bosko.

  - W każdym młodym człowieku drzemie ogromny potencjał. Trzeba go tylko obudzić - mówi ks. Zenon Latawiec SDB dyrektor szkół św. Jana Bosko w Oświęcimiu w chwilę po występie rewelacyjnego szkolnego big bandu.- Przegląd ich umiejętności mamy zawsze w czasie „Wieczoru talentów” - czego oni nie wyprawiają! A im mają więcej zajęć pozalekcyjnych, tym lepiej się uczą! - śmieje się ks. Zenon, mówiąc o swoich uczniach z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. - Ksiądz Bosko mawiał: „Nie wystarczy młodzież kochać. Młodzież musi czuć, że jest kochana”. - I to jest główny motyw wychowania, jaki staramy się praktykować. W każdym młodym człowieku drzemie ogromny potencjał. Dlatego u nas w szkole jest masa zajęć, które pozwalają na wyzwolenie tych talentów - orkiestra, teatr, koło misyjne, dziennikarskie koło telewizyjne i wiele, wiele innych.

  31 stycznia, w dniu wspomnienia św. ks. Jana Bosko, uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w obecności biskupa Tadeusza Rakoczego.

  Świętowanie rozpoczęła Msza św. w sanktuarium MB Wspomożycielki Wiernych. Homilię ksiądz biskup poświęcił modelowi wychowania św. Jana Bosko, podkreślając, że najdelikatniejszym aspektem tego procesu jest znalezienie właściwej równowagi między wolnością a dyscypliną.

  W czasie procesji z darami młodzi przynieśli tabliczki z napisem "Bóg Cię widzi" - tabliczki, to także pomysł ks. Bosko. Znajdą się one w różnych miejscach oświęcimskiej szkoły.

  Po Eucharystii z rewelacyjnym koncertem wystąpiła szkolna orkiestra pod kierunkiem ks. Latawca, a gimnazjaliści i licealiści zaprezentowali pantomimę o życiu św. Jana Bosko (aż 50 aktorów!). Spektakl wyreżyserował Dawid Szydło, który przed trzema laty skończył oświęcimską szkołę, a dziś jest studentem ASP w Katowicach. Pomagały mu nauczycielki: Elżbieta Wardzała-Sereś, Bogusława Nowotarska i Agata Urbińska-Zając.

  Na zakończenie uroczystości ksiądz biskup wraz z ks. Bogdanem Nowakiem - dyrektorem Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu, wręczyli nagrody laureatom konkursów - wiedzy i plastycznego - poświęconych księdzu Bosko.

  - Św. Jan Bosko jest patronem każdego i każdej z was - mówił uczniom ks. Bogdan Nowak. - Ta szkoła jest po to, aby wychować uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Jak widzieliście w spektaklu, św. Jan Bosko często pokazywał do góry - tam jest nasza moc.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół