• facebook
 • rss
 • Musimy przemawiać jednym głosem

  Urszula Rogólska

  dodane 20.01.2013 22:17

  Wspólna modlitwa chrześcijan różnych wyznań w ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej była centralnym wydarzeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej diecezji.

  Tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszą słowa: „Czego Bóg od nas oczekuje?” zaczerpnięte z Księgi Micheasza (por. Mi 6,6-8). Zaproponowali je prześladowani chrześcijanie z Indii.

  Do wspólnego „wędrowania ku wolności”, w Bielsku-Białej zaprosił wszystkich gospodarz miejsca spotkania - biskup Paweł Anweiler, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Razem modlili się tu wierni, siostry zakonne i księża diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego z biskupem Tadeuszem Rakoczym, polskokatolickiego z ks. dr. Jerzym Bajorkiem oraz Kościoła ewangelicko-augsburskiego ze swoimi pasterzami - wśród nich byli m.in. biskup senior Jan Szarek, ks. radca Jan Gross - honorowy przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i ks. radca Grzegorz Giemza - prezes synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

  Biskup Paweł Anweiler szczególnie serdecznie witał członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, którzy od blisko trzydziestu lat wiernie modlą się o jedność chrześcijan.

  Wyznawcy Chrystusa wspólnie przygotowali nabożeństwo Słowa Bożego. Ks. dr Jerzy Bajorek odczytał fragment Ewangelii wg św. Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni. Homilię wygłosił biskup Tadeusz Rakoczy. Nie zabrakło także śpiewaków ewangelickiego chóry „Graduale”, którzy również zaangażowali się w przygotowanie nabożeństwa.

  Biskup Tadeusz Rakoczy zaznaczył, że tydzień ekumeniczny, który na stałe wpisał się w kalendarz roku liturgicznego, jest nie tylko wspaniałą okazją do wspólnej modlitwy, ale i lepszego poznania się i zbliżenia członków różnych tradycji wyznaniowych. - To wielki dar Boga dla współczesności - mówił ksiądz biskup i jednocześnie podkreślił, iż ten tydzień uświadamia nam jak bardzo dzieło budowy jedności przerasta ludzkie siły. - Jedność jest darem z wysoka - pochodzi z komunii miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego - w niej wzrasta i dzięki niej się doskonali. Nie w naszej mocy jest decydowanie w jaki sposób i kiedy jedność się urzeczywistni. Tylko Bóg będzie mógł tego dokonać. Prośmy, aby Bóg nas wspierał i oświecał na drodze do jedności - mówił.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół