• facebook
 • rss
 • Zmarł bielski rysownik - Marian Wantoła

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 02.01.2013 18:11

  W wieku 86 lat zmarł 1 stycznia w wilkowickim szpitalu śp. Marian Wantoła, jeden z rysowników najdłużej pracujących przy tworzeniu animowanych bajek, jakie powstawały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.

  Pracował w zespole Lechosława Marszałka i ożywiał bohaterów kochanych nie tylko przez dzieci rysunkowych seriali o przygodach Reksia oraz Bolka i Lolka.

  Rozpoczął pracę rysownika w 1951 roku i mógł się pochwalić ponad 50-letnim stażem pracy przy ożywianiu postaci bohaterów kreskówek. Jak zgodnie podkreślają ci, którym dane było go poznać, był nie tylko bardzo dobrym rysownikiem, ale także człowiekiem i miał w sobie coś ze swoich filmowych bohaterów: pogodnych, otwartych, uczciwych i szlachetnych. Tak też zapisał się w pamięci tych, którzy się z nim zetknęli.

  Jesienią internautów poruszyła nagłośniona przez program telewizyjny „Sprawa dla reportera” zła sytuacja mieszkaniowa rysownika, którego pokazano też jako emeryta żyjącego w skrajnej biedzie. Wkrótce okazało się, że przywołany w materiale reporterów stan mieszkania Mariana Wantoły w starej kamienicy i jego kondycja finansowa zostały ukazane  przesadnie źle, a sam zainteresowany wcale nie oczekiwał jakiś zmian i w kolejnych wywiadach prostował nieścisłości telewizyjnego programu, w tym także nazywanie go twórcą postaci Reksia czy Bolka i Lolka. Tłumaczył, że był rysownikiem pracującym przy tych filmach, a nie ich autorem.

  Nie osłabiło to wcale zainteresowania dużej grupy życzliwych internautów, którzy i tak postanowili mu pomóc. Jak podkreślali, chcieli w ten sposób okazać także wdzięczność za spotkania z ulubionymi bohaterami dzieciństwa. Zorganizowana przez nich akcja przyniosła zebraną dla Mariana Wantoły kwotę ponad 30 tysięcy dolarów.

  Niestety, w grudniu stan zdrowia Mariana Wantoły pogorszył się i w związku z zapaleniem płuc znalazł się w szpitalu, gdzie zmarł 1 stycznia.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół