• facebook
 • rss
 • Młodzi z Pisarzowic chcą pomagać

  Urszula Rogólska

  dodane 21.12.2012 23:45

  Zarząd Fundacji „Krzyż Dziecka” w Pisarzowicach podpisał dziś oficjalnie porozumienie o współpracy i wolontariacie z miejscowym Gimnazjum im. Jana Pawła II. Nieoficjalnie, uczniowie tej szkoły wspomagają działania fundacji od początku jej istnienia – od 2009 roku.

  Na przedświąteczne spotkanie nauczyciele i uczniowie pisarzowickiego gimnazjum zaprosili do swojej szkoły podopiecznych Fundacji „Krzyż Dziecka”. Przybyli także przedstawiciele władz samorządowych na czele z Grzegorzem Szetyńskim, wicestarostą bielskim, Marianem Trelą, burmistrzem gminy Wilamowice, i Stanisławem Peszelem, sołtysem Pisarzowic.

  Inicjatorką przedsięwzięcia była Agnieszka Kania, opiekunka szkolnego koła wolontariuszy. Nauczyciele pod wodzą dyrektora Macieja Żarskiego i z pomocą uczniów dali przedstawienie jasełkowe, dzieciom wręczyli świąteczne prezenty, wszystkich zaprosili do wspólnego wigilijnego stołu.

  Jak podkreślają Maciej Derbin i Grzegorz Cieślak z zarządu fundacji, gimnazjaliści współpracują z nimi od 2009 roku – zwłaszcza przy organizacji rodzinnych biesiad, przygotowywanych z myślą o chorych dzieciach w czasie wakacji (w gronie ponad pięćdziesięciu wolontariuszy większość z nich to właśnie gimnazjaliści), koncertów kolęd czy spotkań z okazji Dnia Matki. Uczniowie szkoły kwestują także przed kościołami na rzecz podopiecznych fundacji. Teraz ta współpraca została sformalizowana.

  – Marzyliśmy o tym, by nasi podopieczni mogli się razem spotkać, poznać – mówi Grzegorz Cieślak. – Cieszymy się, że to właśnie gimnazjum pomogło nam zrealizować to marzenie.

  Fundację powołały młode małżeństwa z Pisarzowic w 2009 roku, po śmierci malutkiej Ani – córeczki jednego z nich. Większość z nich znała się z parafialnej wspólnoty oazowej. Jak sami mówią, doświadczając cierpienia z powodu ciężkiej choroby Ani, szerzej otworzyli serca na cierpienia innych – zwłaszcza rodziców chorych dzieci. Postanowili im pomóc. Dziś pod opieką fundacji pozostaje około trzydziestu osób – głównie dzieci z gminy i jej sąsiedztwa, wymagających stałej rehabilitacji, ale także niepełnosprawni rodzice, potrzebujący wsparcia.

  Wszyscy członkowie fundacji działają społecznie, nie pobierając żadnego wynagrodzenia.

  Pieniądze na pomoc swoim podopiecznym pozyskują podczas organizowanych przez siebie koncertów i imprez plenerowych. Wspomagają ich także władze gminy i lokalni przedsiębiorcy. Zdobyli zaufanie w całej gminie – mogą liczyć na różnoraką pomoc wszystkich tutejszych placówek, instytucji i wielu mieszkańców.

  Fundacji można także ofiarować 1 procent należnego podatku (szczegóły na stronie: www.krzyzdziecka.pl). W najbliższym czasie będzie można wesprzeć jej działania podczas charytatywnego turnieju piłkarskiego (19 stycznia na hali w Pisarzowicach) i podczas kolędowania w miejscowym kościele parafialnym – gwiazdą wieczoru będzie Gang Marcela (27 stycznia po Mszy św. o 18.00).

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół