• facebook
 • rss
 • Chórem, czyli razem

  dodane 13.12.2012 00:00

  Publiczność wypełniająca świątynię gorąco oklaskiwała zespoły chórzystów, wspólnie śpiewających na Bożą chwałę.

  Chór „Lutnia”, działający przy parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, już po raz siódmy zorganizował Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego.

  Organizatorzy starali się, by przegląd był kolejną okazją do ukazania szerokiego spektrum artystycznych dokonań muzycznych, a przy tym do spotkania śpiewaków różnych wyznań, z różnych okolic.

  – Nie zapominamy o tym, że na terenie Śląska Cieszyńskiego działa wiele ewangelickich chórów parafialnych – mówią organizatorzy. I cieszą się, że ich zaproszenia przyjmowane są z radością. Publiczność potwierdza, że koncerty parafialnych chórów są wydarzeniem cenionym przez słuchaczy. Wśród wspierających organizację nie zabrakło także samorządowców: burmistrza Kazimierza Szczurka i starosty Jerzego Nogowczyka.

  Dla „Lutni” każde Spotkanie Śpiewacze jest formą uczczenia patronki – św. Cecylii. Nad kształtem Cantate Domino czuwa – jako dyrektor artystyczny przeglądu – Maria Gruchel, dyrygentka „Lutni” i inicjatorka imprezy. O przygotowania troszczy się Krzysztof Ochman, prezes chóru, a całość objął swoim patronatem proboszcz ks. prał. Henryk Satława.

  – Trzeba podkreślić, że w pomoc angażują się wszyscy chórzyści, bo z organizacją wiąże się wiele zadań. Spotkania Śpiewacze obejmują wspólną modlitwę, koncert oraz spotkanie integracyjne, połączone z wymianą doświadczeń i agapą – tłumaczy Jadwiga Matuszewska, która jako menedżer „Lutni” dba o pozyskanie sponsorów przedsięwzięcia.

  – Jesteśmy wdzięczni, że są tacy, na których zawsze możemy liczyć – dodaje. Tym razem do występu zaproszone zostały: Chór Parafii św. Katarzyny z Czechowic-Dziedzic, Ewangelicki Chór Wyższobramski z Cieszyna i chór „Echo” z Zebrzydowic. Czwartym uczestnikiem koncertu był gospodarz przeglądu. Na zakończenie wszyscy chórzyści zaśpiewali razem, a po koncercie spotkali się w Domu Narodowym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   przewiń w dół