• facebook
 • rss
 • Książki bez kartek

  Urszula Rogólska

  dodane 07.12.2012 14:11

  Książkę można nie tylko wypożyczyć przez internet. Można mieć ją od razu na ekranie swojego komputera. Podczas spotkania dobroczyńców Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej oficjalnie otwarto wypożyczalnię cyfrowych książek.

  W czasie dorocznego spotkania z darczyńcami i osobami zasłużonymi dla Książnicy Beskidzkiej, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych razem otworzyli wystawę rzeźby i malarstwa na szkle „Anioł - boski posłaniec” - będącą efektem konkursu, organizowanego od dziesięciu lat przez bibliotekę gminną w Wilkowicach; wysłuchali wyników plebiscytu na najpoczytniejszą książkę wśród dorosłych i... dowiedzieli się o najnowszej usłudze proponowanej przez Książnicę - E-Libro.

  - W Polsce wiele księgarń poszerza swoje usługi dla czytelników, oferując w sprzedaży e-booki. Z podobną ofertą występują biblioteki, również coraz częściej biblioteki publiczne. Oczywiste jest, że w odniesieniu do bibliotek mowa jest nie o sprzedaży, lecz o wypożyczaniu e-booków - mówi Bogdan Kocurek, dyrektor placówki. - Cyfrowe wypożyczalnie ma już 76 procent amerykańskich bibliotek publicznych.

  Również Książnica Beskidzka idzie tym tropem. W 2012 roku swoim użytkownikom oferowała bezpłatny testowy dostęp do World eBook Library. Biblioteka zakupiła e-czytnik Trekstor 3.0., przez który udostępnia 6 tys. cyfrowych książek. W listopadzie Książnica podpisała umowę z firmą Bezkartek.pl, dzięki której nowa usługa jest wprowadzana w codzienność biblioteki.

  Z usługi skorzystać może każdy, kto dokona bezpośredniej rejestracji w Książnicy Beskidzkiej i będzie posiadać imienną kartę biblioteczną. Usługa jest ogólna i bezpłatna - w fazie testowania na czas jednego roku.

  - Osoby zainteresowane zapraszamy do rejestracji w Bibliotece Głównej w Książnicy Beskidzkiej w Dziale Wypożyczania dla Dorosłych oraz w Dziale Udostępniania Zbiorów dla Dzieci - dodaje Bogdan Kocurek. - Szczegółowe informacje zostały zamieszczone w regulaminie korzystania z Biblioteki Wirtualnej E-Libro dostępnym na stronie www.ksiaznica.bielsko.pl, a także w agendach udostępniania zbiorów Książnicy Beskidzkiej.

  Czytelników obecnych na spotkaniu, którzy obawiali się, że książki bez kartek wyprą te papierowe, uspokoił dyrektor Kocurek - ten księgozbiór nadal będzie poszerzany i uzupełniany.

  II Bielska lista najpoczytniejszych książek w 2012 roku

  Ranking został stworzony przez czytelników Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej i bibliotek gminnych powiatu bielskiego.

  Oddano 1187 głosów. Głosowano od 15 października do 30 listopada 2012 roku na 20 tytułów umieszczonych na liście proponowanych hitów książkowych.

  1. Stieg Larsson - Millennium (cykl) - 125

  2. Małgorzata Gutowska-Adamczyk - Cukiernia pod Amorem.(cykl) - 121

  3. Camilla Lackberg - Saga kryminalna (cykl) - 103

  4. Nicholas Sparks - Ostatnia piosenka - 80

  5. Danuta Wałęsa - Marzenia i tajemnice - .77

  6. Beata Pawlikowska - Blondynka (cykl) - 71

  7. Paullina Simons - Jeździec Miedziany (cykl) - 71

  8. Virginia C. Andrews - Kwiaty na poddaszu - 68

  9. Marlena De Blasi - Tysiąc dni w... - 59

  10. Richard Paul Evans - Stokrotki w śniegu - 53

  11. George R.R. Martin - Pieśń lodu i ognia (cykl) - 50

  12. Jodi Picoult - Głos serca - 37

  13. Szymon Hołownia - Bóg, kasa i rock`n`roll - 33

  14. Sławomir Koper - Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej - 31

  15. Trudi Canavan - Trylogia Zdrajcy (cykl) - 29

  16. Harlan Coben - Wszyscy mamy tajemnice - 29

  17. Mariusz Szczygieł - Laska nebeska - 24

  18. Philippa Gregory - Czerwona królowa - 26

  19. Guillaume Musso - Papierowa dziewczyna - 19

  20. Jo Nesbo - Czerwone Gardło - 16

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół