• facebook
 • rss
 • Różnimy się, ale uwielbiamy tego samego Boga

  Urszula Rogólska

  dodane 19.10.2012 22:15

  Zwierzchnicy i przedstawiciele czterech Kościołów chrześcijańskich, którzy patronują XV Międzynarodowemu Festiwalowi Twórczości Religijnej Psallite Deo, przekazali swoje pozdrowienia i życzenia wszystkim uczestnikom ekumenicznego święta w Kętach.

  Honorowy patronat nad tegorocznym festiwalem objęli - wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym - biskup Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, arcybiskup Szymon Romańczuk z diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i biskup Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce. W Kętach biskupa Anweilera reprezentował ks. Krzysztof Cienciała, a arcybiskupa Romańczuka - ks. infułat Sergiusz Dziewiatowski.

  - Cieszę się, że ta niezwykła impreza ma wymiar ekumeniczny, służy wzajemnemu poznaniu się, budowania pokoju, przyjaźni na drodze do jedności - wszak w festiwalu biorą udział zespoły reprezentujące Kościół rzymsko-katolicki, prawosławny i kościoły ewangelickie - mówił biskup Rakoczy.

  To ważne wydarzenie dla tego miasta, ale i całej diecezji - podkreślał ksiądz biskup. Życzył wszystkim konkursowych sukcesów, ale zaznaczył, że najważniejsza jest „mentalność olimpijska” - radość z samego uczestnictwa w tym spotkaniu. Dodał, by wykonawcy porywali serca wszystkich do uwielbiania Boga: - Muzyka bardziej niż słowo i obraz unosi człowieka i otwiera jego duszę oraz zwraca ku Bogu.

  Do tych słów nawiązał także ks. Krzysztof Cienciała, mówiąc: - To ekumeniczne granie i śpiewanie, w ogóle tworzenie nie tylko dla poklasku i komercji, jest ze wszech miar godne podziwu i szacunku. Poprzez twórczość artystyczną można łatwiej i dalej dotrzeć ze słowem z Ewangelii.

  Życzenia satysfakcji z uczestnictwa w festiwalu życzył prawosławny ks. infułat Sergiusz Dziewiatowski oraz biskup Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego, który dodał, iż wierzymy w tego samego Boga: uwielbiany Bóg nie jest ani katolicki, ani prawosławny, ani protestancki. Uwielbianie Boga przez śpiew jest więc kwintesencją działań ekumenicznych - mówił ksiądz biskup.

  Festiwal oficjalnie otworzył Eugeniusz Zawadzki - przewodniczący kęckiej rady miejskiej.

  Dziekan kęcki ks. Jan Wodniak - przewodniczący jury, które dzień wcześniej oceniało eliminacyjne występy grup z dekanatu kęckiego i Kóz - uhonorował wszystkich występujących statuetkami festiwalowych aniołów i ogłosił zwycięzcę. Został nim zespół wokalny działający przy LO im. K. K. Baczyńskiego w Kozach. Laureat wystąpi podczas sobotniej międzynarodowej części festiwalu.

  Następnie na scenie swoje krótkie programy przedstawiły zespoły zagraniczne:

  - Chór św. Mikołaja z cerkwi Narodzenia NMP we Lwowie na Ukrainie

  - Zespół Quo Vadis z Mior na Białorusi

  - Grupa G.O.D.’S ze Słowacji

  - Zespół Namysto z Ukrainy

  - Schola Cantare z Czech

  - Grupa Turzovka ze Słowacji

  - Klaudia Karczmarz - reprezentantka Kęt

  Na zakończenie inauguracji ze swoim recitalem wystąpiła Eva Henychova z Czech, która piosenką opowiada o Jezusie i ewangelizuje w krajach całej Europy.

  Program kęckiego festiwalu ekumenicznego na pozostałe dwa dni:

  20 października

  - 10.00 - przesłuchania scholi, solistów, zespołów (sala widowiskowa DK),

  - 17.00 - przesłuchania chórów (kaplica św. Jana Kantego),

  - 17.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. III - spotkanie z Grzegorzem Linkowskim i projekcja jego filmów: „Proboszcz Majdanka” i „Wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż”,

  - 20.00 - koncert laureatów.

  21 października

  - 9.00-13.00 - koncerty uczestników festiwalu w parafiach dekanatu kęckiego,

  - 13.30 - spotkanie ekumeniczne (kaplica św. Jana Kantego),

  - 16.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. IV - „Dokąd teraz?” - Francja/Włochy/Liban/Egipt, 2011.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół